Seçici metal iyonları katkılı CeO2 ince filmin karakterizasyonu
Characterization of CeO2 thin film doped with selective metal ions
- Tez No: 908262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KURTARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Güneş enerjisi, yenilenebilir enerji kaynakları için önemli bir potansiyeldir ve coğrafi konumumuzun avantajı bu potansiyeli artırmaktadır. Fotovoltaik (PV) teknolojilerinin yaygınlaşması, maliyet etkinliği engelini aşmada zorluklarla karşılaşmaktadır. İnce film güneş hücreleri bu maliyet engelini aşma potansiyeline sahiptir. Çalışmamızda, gadolinyum (Gd) ile katkılanmış seryum oksit tabanlı (CeO2) ince filmler ultrasonik püskürtme (USP) tekniği kullanılarak üretilmiştir. USP tekniği, homojen filmler oluşturma ve hedef malzemenin stokiyometrisini mükemmel transfer etme yeteneğine sahiptir. Üretilen filmler çeşitli analitik yöntemlerle incelenmiştir. Filmlerin elektriksel, optik, yapısal ve yüzey özellikleri üzerinde durulmuş ve çeşitli cihazlarla ölçümler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, filmlerin elemental analizleri ve lüminesans özellikleri belirlenmiştir. Bu analizler, CeO2 filmlerinin opto-elektronik uygulamalarda kullanım potansiyeli hakkında bilgi sağlar. Sonuçlar, bu malzemenin fotovoltaik teknolojilerin gelişimindeki potansiyel rolünü ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
Solar energy presents significant potential for renewable energy resources, and our geographic location further enhances this potential. The widespread adoption of photovoltaic (PV) technologies faces challenges in overcoming cost-effectiveness barriers. Thin-film solar cells hold the potential to overcome these cost obstacles. In our study, thin films based on ceramic oxide (CeO2) materials, doped with gadolinium (Gd), have been produced using the ultrasonic spray pyrolysis (USP) technique. The USP technique is known for its ability to create homogeneous films and perfectly transfer the stoichiometry of the target material. The produced films were examined using various analytical methods. We focused on the electrical, optical, structural, and surface properties of the films, and measurements were performed with various devices. Furthermore, the elemental analyses and luminescent properties of the films were determined. These analyses provide information on the potential use of CeO2 films in opto-electronic applications. The results reveal the potential role of this material in the development of photovoltaic technologies.