Çocuk yogası programının çocukların dikkat becerisi üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of children's yoga program on children's attention skills
  1. Tez No: 908290
  2. Yazar: NİHAN YÜKSEL MISIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, çocuk yogası eğitiminin dikkat becerileri üzerindeki etkisini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Araştırma, ön test – son test ve kontrol grubunu içeren yarı deneysel bir tasarıma sahiptir. Deney grubunu yaşları 60-72 ay arasında değişen 20 çocuk oluştururken, kontrol grubunda 18 çocuk bulunmaktadır. Deney grubuna uygulanan eğitim programı, araştırmacı tarafından hazırlanıp uygulanan sekiz haftalık bir yoga eğitim programından oluşmaktadır. Deney ve kontrol gruplarına ön test aşamasında“Çocuk Tanıma Formu”ve dikkat becerilerini ölçmek için“Frankfurter 5 Yaş İçin Konsantrasyon Testi”uygulanmıştır. Araştırmacı, gözlemlerini ve yoga eğitim programını kaydedebilmek için“Araştırmacı Günlüğü”yöntemi kullanmıştır. Deney grubu çocuk yoga eğitimi programına katıldıktan sonra, kontrol grubuyla birlikte tekrar FKF-T testi yapılmıştır. Verilerin analizi sonucunda ön test puanlarının normal dağılımdan sapma gösterdiği belirlenmiş ve non-parametrik test yöntemleri kullanılmıştır. Son testlerde ise puanların normal dağılımdan büyük sapma göstermediği tespit edilmiştir, bu nedenle hem non-parametrik hem de parametrik test yöntemlerine başvurulmuştur. Çocuk yogası eğitimi ile ön test ve son test arasındaki farkın anlamlı olup olmadığını değerlendirmek için“Karışık Ölçümler İki Yönlü ANOVA”testi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol gruplarının FKF-T testinden aldıkları ön test puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı, deney grubunun ön test ve son testlerden aldıkları puanların ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olduğu, deney ve kontrol gruplarının ön test son test puanları arasında deney grubu lehine bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the effects of children's yoga training on attention skills. The study features a quasi-experimental design that includes pre-test, post-test, and control groups. The experimental group consists of 20 children aged between 60 and 72 months, while the control group includes 18 children. The child yoga education programme applied to the experimental group is an eight-week yoga program prepared and implemented by the researcher. During the pre-test phase, both the experimental and control groups underwent the“Child Identification Form”and the“Frankfurt Concentration Test for 5-Year-Olds”to measure attention skills. The researcher used a“Researcher's Diary”method to record observations and the yoga training program. After participating in the intervention program, the experimental group and the control group were re-assessed using the FKF-T test. Data analysis revealed deviations from normal distribution in pre-test scores, leading to the use of non-parametric testing methods. Post-test scores, however, did not show significant deviations from normal distribution, allowing the use of both non-parametric and parametric testing methods. To assess whether the difference between pre-test and post-test scores with the children's yoga programme was statistically significant, a“A Two-Way Mixed ANOVA”test was performed. The analysis found no significant difference between the pre-test scores of the experimental and control groups. However, there was a significant difference between the mean scores of the experimental group's pre-test and post-test, and a notable difference favoring the experimental group in the pre-test and post-test scores compared to the control group.