Van şehri park florası
The flora of Van city parks
- Tez No: 908297
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ATAŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Doğu Anadolu Bölgesi floristik yapısını bitki çeşitliliğini içerisinde barındıran Van şehri Türkiye için önemli bir köprü görevi görmektedir. İran Turan Fitocoğrafik bölgesinde yer alan Van şehri Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesindeki komşu ülkelerden gelen bitki göçleri sayesinde de çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmada; Van şehri parklarının floristik yapısını incelemek adına Van şehrinde bulunan bölgesel farklılık gösteren üç park seçilmiş olup parkların jeomorfolojik yapısı göz önüne alınarak bitki tayinleri yapılmış ve bitki çeşitliliği gözlenmiştir. Bitki türlerinin yayılış alanları incelenerek gerekli listeleme yapılmıştır. Parklara Ocak 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında bitki tayini yapmak için gidilmiş ve Fidanlık Parkı, Kocaeli Dostluk Parkı, Kurtuluş Parkında bulunan ve tespit edilen bitkilerin tayinleri yapılmıştır. Toplam 39 familya 150 takson tespit edilmiştir. Bitki türlerinin parklara dağılımı ise Fidanlık Parkında 126 taksona, Kocaeli Dostluk Parkında 49 taksona, Kurtuluş Parkında ise 39 taksona rastlanmıştır. Bitkilerin mevsimsel geçiş süreçleri ve parklar arası farklılıklar tespit edilerek bitkilerin geçiş aşamaları gözlenmiştir. Toplanan örneklerde yayılış gösteren familyalar Amaranthacea, Apiaceae, Asparagaceae, Asteraceae, Berberidaceae, Betulaceae, Boraginaceae, Brassicaceae, Buxaceae, Caryophyllaceae, Celastraceae, Convolvulaceae, Cucurbitaceae, Cupressaceae, Elaeagnaceae, Euphorbiaceae, Fabaceae, Fagaceae, Geraniaceae, Lamiaceae, Liliaceae, Magnoliaceae, Malvaceae, Moraceae, Oleaceae, Onagraceae, Papaveraceae, Pinaceae, Plantaginaceae, Platanaceae, Poaceae, Ranunculaceae, Resedaceae, Rosaceae, Rubiaceae, Salicaceae, Sapindaceae, Scrophulariaceae, Solanaceae familyalarıdır.
Özet (Çeviri)
Van, which hosts the floristic structure and plant diversity of the Eastern Anatolia Region, serves as an important bridge for Turkey. Located in the Iran-Turan Phytogeographic region, Van also shows diversity thanks to plant migrations from neighboring countries in the Eastern Anatolia Region of Turkey. In this study; In order to examine the floristic structure of Van city parks, three regionally diverse parks were selected in the city of Van and plant identifications were made, and plant diversity was taken into account by taking into account the geomorphological structure of the parks. The distribution areas of plant species were examined and the necessary listing was made. The parks were visited to make plant identifications between January 2022 and September 2022, and the plants found and identified in Fidanlık Park, Kocaeli Dostluk Park and Kurtuluş Park were identified. A total of 39 families and 150 taxa were identified. The distribution of plant species in the parks is as follows: 126 taxa were identified in Fidanlık Park, 49 taxa in Kocaeli Dostluk Park and 39 taxa in Kurtuluş Park. The seasonal transition processes of the plants and the differences between the parks were determined and the transition stages of the plants were observed. Families distributed in the collected samples; Amaranthacea, Apiaceae, Asparagaceae, Asteraceae, Berberidaceae, Betulaceae, Boraginaceae, Brassicaceae, Buxaceae, Caryophyllaceae, Celastraceae, Convolvulaceae, Cucurbitaceae, Cupressaceae, Elaeagnaceae, Euphorbiaceae, Fabaceae, Fagaceae, Gerani aceae, Lamiaceae, Liliaceae, Magnoliaceae, Malvaceae, Moraceae, Oleaceae, Onagraceae, Papaveraceae, Pinaceae, Plantaginaceae, Platanaceae, Poaceae, Ranunculaceae, Resedaceae, Rosaceae. These; Rubiaceae, Salicaceae, Sapindaceae, Scrophulariaceae, Solanaceae families.