Türkçe konuşan 10-12 yaş arası özel öğrenme güçlüğü olan ve olmayan çocukların alıcı dil, sesletim ve sesbilgisel becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of receptive language, articulation, and phonological skills in turkish-speaking children aged 10-12 with and without specific learning disabilities
  1. Tez No: 908302
  2. Yazar: ŞEYMA GÜLCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırmamızın amacı 10-12 yaş aralığında Özel Öğrenme Güçlüğü tanısı olan bireylerin dil ve konuşma becerileri açısından değerlendirilmesi ve normal gelişim gösteren bireyler ile karşılaştırıp farklılıkların olup olmadığını tespit etmektir. Araştırmanın katılımcılarını 20 ÖÖG tanılı birey ve 20 kontrol grubu oluşturmuştur. Araştırmamız için sesletim becerilerini değerlendirebilmek için Ankara Artikülasyon Testi (AAT), sesbilgisel becerilerini değerlendirebilmek için Sesbilgisel Farkındalık Kontrol Listesi (SFKL) ve alıcı dil becerilerini değerlendirebilmek için Peabody Resim Kelime Testi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda Kontrol grubu ve ÖÖG çocukların AAT standart puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür (Mann Whitney U test; p>0,05). Kontrol ve ÖÖG çocukların SFKL standart puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür (Mann Whitney U test; U=0; Z=-5,477; p=0,0001
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the language and speech skills of individuals diagnosed with Specific Learning Disabilities (SLD) in the 10-12 age range and compare them with individuals without SLD diagnosis to determine if there are any differences. The participants of the study consisted of 20 individuals diagnosed with SLD and 20 individuals in the control group. To assess articulation skills, the Ankara Articulation Test (AAT) was used. The Speech Sound Awareness Control List (SACL) was used to assess phonological skills, and the Peabody Picture Vocabulary Test was used to assess receptive language skills. Statistical analysis revealed no statistically significant difference in AAT standard scores between the control and SLD groups (Mann Whitney U test; p>0.05). However, a statistically significant difference was observed in SKFL standard scores between the control and SLD groups (Mann Whitney U test; U=0; Z=-5,477; p=0.0001