Ritim uygulama dersi öğretim programları ve ders kaynaklarının incelenmesi
Examination of lesson resources and teaching programs of rhythm practice course
  1. Tez No: 908335
  2. Yazar: KEMAL BAYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. YILDIRIM AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma ritim uygulama dersi öğretim programlarının ve ders kaynaklarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler tarama, literatür taraması ve nitel araştırma yöntemi ile elde edilmiştir. Örneklem grubunu: Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda bu dersi veren eğitimcilerin yararlandıkları 2 kitap ve üniversite seviyesinde eğitim veren müzik bölümlerine ait 12 adet ritim uygulama dersinin anlatıldığı kaynaklar oluşturmaktadır. Temel olarak, ritim uygulama dersi öğretim programları ile bu programların hazırlanmasında öğreticilerin önemli gördükleri kaynakların incelenmesini sağlayan bu çalışmanın sonucunda, ritim uygulama dersinde kullanılan kaynakların ortak noktalarına değinilmiştir. Bu kaynakların içerdiği konular ile ritim uygulama dersi ile ilgili farklı tanımlar da incelenmiştir. Bu çalışma Afyon Kocatepe Üniversitesi Türk Sanat Müziği bölümünde ritim uygulama dersinin hangi kaynaklarla işlendiğini detaylı bir şekilde ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the lesson resources and teaching programs of rhythm practice lesson. The data in the research was obtained by scanning, literature review and qualitative research methods. The sample group consists of 2 books used by the educators teaching this lesson at Afyon Kocatepe University State Conservatory and resources describing 12 rhythm practice lessons belonging to music departments teaching at university level. As a result of this study, which basically examines the rhythm practice lesson teaching programs and the resources that the instructors consider important in the preparation of these programs, the common points of the resources used in the rhythm practice lesson are touched upon. The subjects included in these resources and different definitions regarding the rhythm practice lesson were also examined. This study aims to reveal in detail with which resources the rhythm practice lesson is taught at Afyon Kocatepe University in Turkish classical music department.