Beden eğitimi ve spor öğretmeni yetiştirme programlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi: Türkiye – Çekya örneği
A comparative examination of physical education and sports teacher training programs: THE case of Turkey – Czechia
  1. Tez No: 710852
  2. Yazar: AHMET SELÇUK YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Çekya'daki Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni yetiştirme programlarında yer alan benzerlik ve farklılıklarının belirlenen iki üniversite üzerinden ortaya konulmasıdır. Bu bağlamda, Çekya'daki Palacky Üniversitesi ile Türkiye'deki Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümlerinin öğretim programları değerlendirilerek benzeyen ve farklılaşan yönler üzerinden, müfredatta yer alan dersler incelenerek analiz edilmiştir. Araştırmanın verilerine ulaşabilmek için çalışmanın Türkiye ve Çekya ayağını oluşturan programlarındaki mevcut bulunan kayıtlar ve dökümanlar incelenmiş, bu çerçevede yürütülen betimsel araştırmada, karşılaştırmalı yöntemden yararlanılmıştır. Çekya'daki Palacky Üniversitesi Physical Culture Fakültesi ile Türkiye'deki Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümlerinin öğretim programlarında yer alan dersler incelendiğinde, her iki müfredatta yer alan; teorik dersler açısından, anatomi, iletişim, İngilizce, hukuk, psikoloji, sporun temelleri, beden eğitimi ve spor tarihi, ilk yardım, beslenme, araştırma yöntemleri gibi konulardaki derslerin benzerliği gözlemlenirken, diğer tarafttan uygulamalı dersler açısından ise, cimnastik, takım sporları, atletizm, ritim eğitimi, yüzme, savunma sporları, eğitsel oyunlar, öğretmenlik uygulaması gibi konulardaki derslerin benzerliği ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programından mezun olma şartı en az 240 AKTS iken Çekya'da 180 AKTS'dir. Her iki müfredattaki seçmeli ders sayılarına bakıldığında, Türkiye'deki seçmeli ders sayısının Çekya'daki seçmeli ders sayısından fazla olduğu, ancak Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni adayı bir öğrencinin eğitimi boyunca alması gereken tüm derslerin içerisindeki oranlarına bakıldığında Çekya'da bu oranın %39,77, Türkiye'de ise %31,34 olduğu tespit edilmiştir. Müfredatlar içinde zorunlu derslerin oranları ise Türkiye'de %68,66; Çekya'da ise %60,23 olarak tespit edilmiştir. Diğer taraftan, Türkiye'de Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni adayı bir öğrencinin program müfredatında yer alan derslerin %75,44'ü teorik eğitim ders saatlerinden meydana gelirken, bu oran Çekya'da %51,23 olarak bulunmuştur. Bu noktadan hareketle, teorik ve uygulama ders saatlerinin Çekya'da birbirine çok yakın oranlarda olduğu, ancak Türkiye'de büyük çoğunluğunu teorik ders saatlerinin oluşturduğu söylenebilir. Sonuç olarak, her iki ülkenin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programlarında yer alan hem seçmeli hem de zorunlu alana özgü bazı temel derslerin benzer ya da farklı isimler altında da olsa içerik, derslerin amaçları ve kazanımları bakımından benzerlik gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the similarities and differences in Physical Education and Sports Teacher training programs in Turkey and Czechia, through two universities. In this context, the curriculum of the Physical Education and Sports Teaching departments of Palacky University in Czechia and Muğla Sıtkı Koçman University in Turkey were evaluated. The courses in the curriculum were examined and analyzed on the basis of similarities and differences. In order to reach the data of the research, the existing documents in the programs of the study in Turkey and Czechia were examined. In the descriptive research carried out within this framework, the comparative method was used. While it is observed that anatomy, communication, English, law, psychology, basics of sports, physical education and sports history, first aid, nutrition, research methods from the theoretical courses are common; It has been observed that gymnastics, team sports, athletics, rhythm training, swimming, martial arts, educational games, teaching practice from applied courses are common. While the requirement to graduate from the Physical Education and Sports Teaching program in Turkey is at least 240 ECTS, it is 180 ECTS in Czechia. When we look at the number of elective courses in both curricula, it is seen that the number of elective courses in Turkey is higher than the number of elective courses in Czechia, but when we look at the ratio of all the courses that a candidate physical education and sports teacher should take during his education. It has been determined that this rate is 39.77% in Czechia and 31.34% in Turkey. The ratio of compulsory courses within the curriculum is 68.66% in Turkey; In Czechia, it was determined as 60.23%. On the other hand, while 75.44% of the courses in the Physical Education and Sports Teacher curriculum in Turkey consist of theoretical training course hours, this rate was found to be 51.23% in Czechia. From this point of view, it can be said that the theoretical and practical course hours are very close to each other in Czechia, but the majority of the theoretical course hours in Turkey. As a result, it can be said that some of the optional and compulsory courses in the physical education and sports teaching programs of both countries are similar in terms of content, achievement and the purpose of the course.