Hizmet adaleti algısı ve tekrar satın alma niyeti: Hizmet telafisinden tatmin ve firma itibarının düzenleyici aracılık modeli
Perceived justice and repurchase intention: A moderated mediation model of service recovery satisfaction and firm reputation
- Tez No: 908337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİŞAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, hizmet adaleti algısının tekrar satın alma niyetine etkisinde telafiden tatminin aracı rolünün ortaya konmasıdır. Bunun yanı sıra, telafiden tatmininin aracı rolünün firma itibarı tarafından düzenlenip düzenlemediğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırmada adalet teorisinden yararlanılmaktadır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda, kolayda ve kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenen 419 e-ticaret pazaryeri müşterisinden çevrimiçi anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Veri analizinde SPSS Process macro kullanılmıştır. Analizler sonucunda, hizmet adaleti algısının telafiden tatmin ve tekrar satın alma niyeti üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Telafiden tatminin hizmet adaleti algısı ve tekrar satın alma niyeti arasındaki ilişkide aracı role sahip olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, firma itibarının hizmet adaleti algısının satın alma niyetine telafiden tatmin aracılığıyla olan dolaylı etkisini düzenlediği tespit edilmiştir. Bu araştırma, çevrimiçi alışveriş ve e-ticaret pazaryerleri bağlamında hizmet adaleti algısının sonuçlarına odaklanması yönüyle literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the mediating role of recovery satisfaction between perceived justice and repurchase intention. In addition, it aims to investigate whether firm reputation moderated this mediated relationship. This study draws on the justice theory. For this purposes, data was collected from 419 e-commerce marketplace customers determined by convenience and snowball sampling methods using an online survey method. SPSS Process macro was used in data analysis. As a result of the analysis, it was revealed that the perceived justice had a significant and positive effect on recovery satisfaction and repurchase intention. The results showed that recovery satisfaction had a mediating role in the relationship between perceived justice and repurchase intention. The findings illustrate that the mediating role of recovery satisfaction between perceived justice and repurchase intention was moderated by firm reputation. This study contributes to the literature by focusing on the consequences of perceived justice in the context of online shopping and e-commerce marketplaces.