Restoranlarda müşteri tarafından algılanan fiyat adaletinin misafir memnuniyeti ve tekrar ziyaret etme niyetine etkisi: Nevşehir ili örneği
The effect of price justice perceived by customer in restaurants on guest satisfaction and intention to revisit Nevsehir province
- Tez No: 920775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÖZGÜL KATLAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, restoranlarda algılanan fiyat adaleti ile müşterilerin tekrar ziyaret etme niyeti arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırma, fiyat adaletinin müşteri memnuniyetini artırarak sadakati güçlendirdiğini ve bu durumun restoran işletmeleri için stratejik önem taşıdığını vurgulamaktadır. Fiyat adaleti, bir ürün veya hizmetin fiyatının müşteriler tarafından adil ve makul bulunup bulunmadığını ifade etmektedir. Çalışma, müşterilerin fiyat adalet algılarının tekrar ziyaret etme niyetlerini etkilediğini ortaya koymuştur. Araştırma, nicel bir yöntemle gerçekleştirilmiş ve veri toplamak için anket tekniği kullanılmıştır. Anketler, restoran müşterileri üzerinde uygulanmış ve algılanan fiyat adaleti, müşteri memnuniyeti ve tekrar ziyaret etme niyeti arasındaki ilişkiyi ölçmek için ölçeklendirilmiş sorular içermektedir. Veriler, istatistiksel analizlerle değerlendirilmiş ve faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, fiyat adaletinin müşteri memnuniyetini ve tekrar ziyaret etme niyetini anlamlı derecede etkilediğini göstermiştir. Özellikle fiyat adaleti algısı yüksek olan müşterilerin memnuniyet seviyelerinin ve restoranı yeniden ziyaret etme olasılıklarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, hizmet kalitesi, fiziksel çevre ve gıda kalitesinin de müşteri memnuniyetinde kritik bir rol oynadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, restoranlarda fiyat adaleti, müşteri memnuniyetini ve sadakati artırmada önemli bir role sahiptir. Bu çalışma, işletmelerin fiyatlandırma stratejilerini geliştirerek müşteri deneyimlerini iyileştirmeleri için yol gösterici bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between perceived price fairness in restaurants and customers' intention to revisit. The research highlights that price fairness enhances customer satisfaction and strengthens loyalty, underscoring its strategic importance for restaurant businesses. Price fairness is defined as the extent to which a product or service's price is perceived as fair and reasonable by customers. The study demonstrates that customers' perceptions of price fairness significantly influence their intention to revisit. The research employs a quantitative methodology, utilizing survey techniques for data collection. Surveys were administered to restaurant customers and included scaled questions designed to assess perceived price fairness, customer satisfaction, and revisit intentions. The data were evaluated with statistical analyses and factor analysis, correlation and regression analyses were performed. The findings reveal that price fairness has a significant positive effect on customer satisfaction and revisit intentions. Specifically, customers with higher perceptions of price fairness reported greater satisfaction levels and were more likely to revisit the restaurant. Furthermore, service quality, physical environment, and food quality were identified as critical factors contributing to customer satisfaction. İn conclusion, price fairness plays a central role in enhancing customer satisfaction and fostering loyalty within the restaurant industry. This study offers a strategic framework for businesses to refine their pricing strategies and improve the overall customer experience.