دور المعلومات المحاسبية وفقا لأيوفي في فاعلية إدارة مخاطر التمويل المصرفي
AAOIFI'ye göre muhasebe bilgilerinin banka finansmanı risk yönetiminin etkinliğindeki rolü
- Tez No: 908338
- Danışmanlar: PROF. DR. OSAMA AL HAMWI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışma, İslami bankalar ve finansal kurumlar için finansal muhasebe kavramları ile ilgili İslami Finans Kurumları Muhasebe ve Denetim Kurumu (AAOIFI) tarafından 1993 yılında yayınlanan (2) sayılı Finansal Muhasebe Tablosunu tanımayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Libya'daki İslami bankalarda finansal risklerin yönetilmesinde ilişkinin türünü ve niteliksel özelliklerin rolünü belirlemeyi amaçlamıştır.Çalışmanın sorunu, Libya'daki İslami bankalarda risklerin azaltılmasında Kurumun standartlarına göre muhasebe bilgilerinin özelliklerinin rolünü bilmek olup, amacına ulaşmak için analitik ve betimleyici bir yaklaşım benimsemiştir. Çalışma konusunu destekleyensonuçsal anlamlara ulaşmak için istatistiksel program (SPSS) ve uygun istatistiksel testler ve işlemler kullanılarak çıkarılmış ve analiz edilmiş olup, Çalışma bir dizi sonuca ulaşmıştır, bunların en önemlileri: Muhasebe profesyonellerinin görüşlerinin istatistiksel analizi yoluyla, (AAOIFI) kurulu uyarınca muhasebe bilgilerinin niteliksel özelliklerini elde etmeye finansal muhasebe sisteminin katkısı konusunda sorgulanların geniş bir desteğibulunmaktadır. Bu ise, Libya İslami bankalarının muhasebe bilgilerini kullanıcılarının tahmin etmesi ve karar vermesi için daha kullanışlı hale getirmektedir. Bu ise İslami finans kurumlarının iki tür riskle karşı karşıya olduğunu göstermiştir.Birincisi, kredi, piyasa, likidite ve operasyonel riskleri geleneksel bankalarla paylaşır, İkinci türe gelince, İslami bankalar, varlıklarının ve yükümlülüklerinin ayırt edici doğası nedeniyle kendisine özgüdür.Bu riskler, risk yönetimi süreçleri ve yöntemleri izlenerek önlenebilir.ve muhasebe bilgilerinin kalitesinin yalnızca muhasebe bilgilerinin niteliksel özelliklerine bağlı olmadığı, onları karar vericilerinözellikleriyle ilgiliolarak aşmaktadır. Son olarak, AAOIFI Kurumuna göre muhasebe bilgilerinin niteliksel özellikleri, Libya İslami bankalarında mali tabloların kalitesinin sağlanmasına katkıda bulunmaktadır.Ancak, kaliteyi etkileyen başka faktörler de vardır (yasal, politik, ekonomik, kültürel ve sosyal faktörler, bilgi ile ilgili faktörler ve denetim kalitesi).
Özet (Çeviri)
The study aimed to introduce Financial Accounting Standard No. 2, issued by the Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions (AAOIFI) in 1993, which relates to the financial accounting concepts of Islamic banks and financial institutions. It also aimed to identify the type of relationship and the role of qualitative characteristics in managing financial risks in Libyan Islamic banks. The problem of the study was to determine the role of accounting information characteristics, according to the AAOIFI standards, in reducing risks in Islamic banks in Libya. The study used an analytical and descriptive method, and a survey questionnaire was used to collect data on the subject of the study. The data was analyzed using the statistical software (SPSS), and appropriate statistical tests and processes were used to arrive at results that support the study's topic. The study found that there is widespread support from respondents regarding the contribution of the financial accounting system to achieving the qualitative characteristics of accounting information according to the AAOIFI, making accounting information for Libyan Islamic banks more useful for users in forecasting and decision - making . The study also showed that Islamic financial institutions face two types of risks: the first is shared with traditional banks, such as credit, market, liquidity, and operational risks, while the second type is unique to Islamic banks due to the distinctive nature of their assets and liabilities, and these risks can be avoided by following risk management processes and methods. The study also found that the quality of accounting information does not depend solely on the qualitative characteristics of accounting informationbut extends to characteristics related to decision - makers. Finally, the qualitative characteristics of accounting information according to the AAOIFI contribute to achieving the quality of financial statements in Libyan Islamic banks. However, there are other factors that affect quality, including legal, political, economic, cultural, and social factors, information - related factors, and audit quality.