Yetişkin bireylerde maneviyat ile yaşam doyumu ve kaygı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between spirituality life satisfaction and anxiety in adults
- Tez No: 908349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CANAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada yetişkin bireylerin maneviyat ile yaşam doyumu ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 2023 yılında İstanbul'da ikamet eden 439 yetişkin birey ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama araçları olarak; araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Maneviyat ölçeği, Yaşam Doyumu ölçeği ve Beck Anksiyete ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS 22 paket programı ve Jamovi programı yardımıyla yapılmıştır. Araştırmanın amaçlarını test etmek için ölçeklerin betimsel istatistik değerleri hesaplanarak, iki grup arasındaki farkın anlamlılık analizlerinde t testi, ikiden fazla grup arasındaki farkın anlamlılık testleri için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırmada maneviyat, yaşam doyumu ve kaygı düzeyleri arasında ilişkinin anlamlı olup olmadığını test etmek için korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin maneviyat düzeyleri, cinsiyet ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterirken, katılımcıların yaş, eğitim düzeyi ve sosyoekonomik düzeyleri değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Araştırmaya katılan bireylerin yaşam doyumu düzeyleri, medeni durum ve sosyoekonomik düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterirken; cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Araştırmaya katılan bireylerin kaygı düzeyleri, cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterirken; sosyoekonomik düzeyi değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Yetişkin bireylerin maneviyat ve yaşam doyumu düzeyleri arasında pozitif (r= 0.307, p.05), yaşam doyumu ve kaygı düzeyleri arasında negatif (r=-0.273, p.05) ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the relationship between adults' spirituality, their life satisfaction and anxiety levels. Relational survey model is used in this research. The study was conducted with 439 adult individuals residing in Istanbul in 2023. In this study, the demographic information form, Spirituality Scale, Life Satisfaction Scale and Beck Anxiety Scale were used as data collection tools. The data were analyzed by SPSS 22 and Jamovi. To test the objectives of the study, the descriptive statistical values of the scales were calculated, followed by t-test for significance analysis of the difference between two groups and one-way analysis of variance (ANOVA) for significance tests of the difference between more than two groups. In this study, correlation analysis was performed to test whether the relationship between spirituality, life satisfaction and anxiety levels was significant or not. Spirituality levels changed at significant level in terms of gender and marital status, there was no significant difference according to the variables of age, educational level and socioeconomic level of the participants. While the life satisfaction levels of the individuals participating in the study showed a significant difference according to the variables of marital status and socioeconomic status; While the anxiety levels of the individuals participating in the study showed a significant difference according to gender, age, marital status and educational level variables; there was no significant difference according to socioeconomic level variable of the individuals participating in the study. A positive relationship was found between spirituality and life satisfaction levels, (r= 0.307, p.05) and a negative relationship was found between life satisfaction and anxiety levels of adult individuals (r=-0.273, p.05).