İslam ceza hukukunda makâsıdü'ş-şerîa -mürtedin öldürülmesi örneği özelinde
The objectives of Islamic criminal law: The case study of apostasy punishment
  1. Tez No: 908350
  2. Yazar: MOHAMED EBUBEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA HACER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, Şeriat'ın cezalardaki amaçlarını, özellikle de mürteci öldürme uygulamasını ele almaktadır. Çalışmanın temel amacı, İslam ceza hukukunun Şeriat amaçlarını vurgulamak, İslam'daki ceza felsefesini ortaya koymak ve had cezalarının dünya ve ahiret açısından insanlara sunduğu faydaları belirtmektir. Araştırmanın odak noktası, Şeriat amaçlarını tanıtmak, had ve irtidat cezalarının amaçlarını açıklamak ve bu cezalarla ilgili şüpheleri gidermektir. İnceleme konuları arasında İslam'da ceza felsefesi, suç ve suçlu üzerine İslam'ın görüşleri, özellikle irtidat cezası ve had cezaları hakkında dile getirilen bazı endişelerin ele alınması, fıkıh alimlerinin irtidat cezası ve mürteci öldürülmesi konusundaki görüşlerinin ve mürtecinin tövbe etmesi gibi yan meselelerin detaylı bir şekilde incelenmesi yer almaktadır. Çalışma, indüktif ve analitik yöntemlerle yürütülmüştür. Bilgiler, fıkıh ve usul kaynaklarından toplanmış, analiz edilmiş ve Şeriat'ın amaçları doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırma, cinayetler ve had cezaları üzerine fıkıh ve hukuk metinlerinin incelenmesi, fıkıh alimlerinin görüşlerinin karşılaştırılması ve analiz edilmesiyle ilerlemiştir. Şüphelere, fıkıh alimlerinin eserleri ve kitaplarında bulunan dini ve mantıki kanıtlarla yanıt verilmiştir. Çalışma sonucunda, irtidat cezasının Şeriat amaçlarının, dinin ve toplumun korunması, fitnenin önlenmesi ve istikrarın sağlanması yönünde olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, İslam'da bu cezaların uygulanmasının adalet, kamu yararı ve sosyal güvenlik gibi Şeriat amaçlarına uygun olduğu vurgulanmıştır. Son olarak, mürtecinin öldürülme cezasının hikmeti ve amacı ile uygulanmasının faydaları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Sharia objectives of punishment in Islamic law, focusing on the killing of the apostate as an example. The study aims to highlight the Sharia objectives of Islamic punishments, shed light on the philosophy of punishment in Islam, and clarify the importance and status of the Hudud (Islamic prescribed punishments) in achieving the interests of people in this world and the hereafter. The study's problem revolves around presenting a concept of Sharia objectives and explaining their types with various considerations, clarifying the Sharia objectives of the Hudud and the apostasy penalty in particular, and responding to doubts related to this punishment in Islamic law. The problem includes questions about: the philosophy of punishment in Islam and Islam's view of the criminal and the crime, clarifying some of the doubts raised about the punishment of the apostate specifically, and the Hudud in general, with an explanation of the sayings of the jurists on the punishment of apostasy, the killing of the apostate, and some of the secondary issues related to it, such as the ruling on the repentance of the apostate and the ruling on the killing of the apostate woman. The study relied on the inductive and analytical method, as information was collected from jurisprudential and fundamentalist sources, then analyzed and derived Sharia objectives from them. The study used the method of analyzing legal and jurisprudential texts related to crimes and Hudud, then comparing and analyzing the opinions of the jurists to achieve the research objectives. The doubts were responded to through the Sharia and rational evidence that was mentioned in the writings of jurists, scholars, and their books. The study concluded that the Sharia objectives of the apostasy penalty include protecting religion and society, preventing sedition, and achieving stability. The study also affirmed that the application of the Hudud in Islam is in line with the Sharia objectives of achieving justice, the public interest, and social security, and then explaining the wisdom and purpose of the punishment of killing the apostate and the benefits of applying it.