İç mekan süs bitkileri sektörüne COVID 19'un etkisi: Tüketici, aracı ve üretici yönünden incelenmesi
The effect of COVID 19 on the indoor ornamental plants sector: An investigation in terms of consumer, middleman and producer
- Tez No: 908373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SARIÇAM, DR. NİHAL CAN AĞIRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Süs Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İç mekan süs bitkileri bir mekana sağladığı estetik, işlevsel ve ekolojik faydalarının yanı sıra mekanı kullananların fiziksel ve ruhsal sağlıkları üzerinde de olumlu katkılar sunmaktadır. Bu durum, özellikle 2019 yılının Aralık ayında, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs enfeksiyonuyla ortaya çıkan pandemi sürecinde uygulanan sosyal izolasyon sürecinde daha çok hissedilmiştir. İnsanların bireysel ve toplumsal yaşamında bazı değişikliklere yol açarak sağlığın beraberinde sosyal, psikolojik açılardan da etkilendiği bu süreçte doğa ve bitkilerle uğraş içerisinde olmak izolasyonla yaşanan zorluklarla baş etme yollarından biri olarak da görülmüştür. Tüm bunlara karşın pandemi sürecinde iç mekân süs bitkileri üretimi ve tüketimiyle ile ilgili yapılan çalışmalar kısıtlıdır. Bu eksiklikten yola çıkılarak çalışmada Covid-19 pandemi süreci ve sonrasında gerek tüketici perspektifinden, gerekse üretici ve aracı perspektifinden iç mekan süs bitkilerine olan talebi, talepteki değişkenlikleri ve nedenlerini belirlemek ve sektöre yön verebilecek katkılar sunabilmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda tüketici profili ülke genelinde ele alınırken üretici ve aracı profili açısından süs bitkileri üretiminde önemli bir yeri olan Yalova ili örneklem alanı olarak seçilmiştir. Tüketicilerle olan anket çalışması online gerçekleştirilmiş, Yalova'daki üretici ve aracılarla yüz yüze görüşme ile anket çalışması yürütülmüştür. Görüşmelerden elde edilen sonuçlara göre hem üretici hem de aracıların çoğunluğu pandemi sürecinde satışlarının azaldığını belirtmektedir. Tüketiciler açısından ortaya çıkan sonuçlara göre ise pandemi sürecinde iç mekan süs bitkilerine ilgilerinin değişmediğini belirtenler çoğunluğu oluştururken bunu ilginin arttığını belirtenler takip etmektedir. İlgilerinde azalış olduğunu söyleyenlerin oranı ise oldukça düşüktür. Sonuçlar üretici, aracı ve tüketici açısından ele alındığında uyumlu olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Indoor ornamental plants provide aesthetic, functional, and ecological benefits, and they also positively impact the physical and mental health of users. The effects of these benefits were particularly felt during the COVID-19 pandemic, which began in December 2019 in Wuhan, China, leading to social isolation. During this period, engaging with nature and plants became one way to cope with the challenges of isolation. However, studies on the production and consumption of indoor ornamental plants during the pandemic have been limited. This study aims to analyze the demand for indoor ornamental plants during and after the COVID-19 pandemic from the perspectives of consumers, producers, and intermediaries, identifying changes in demand and their reasons to provide contributions that can guide the sector. While the consumer profile is examined nationwide, the province of Yalova has been chosen as a sample area for the producer and intermediary profile. The survey with consumers was conducted online, while face-to-face interviews were held with producers and intermediaries in Yalova. According to the results obtained from the interviews, the majority of both producers and intermediaries reported a decrease in sales during the pandemic. Among consumers, those who stated that their interest in indoor ornamental plants did not change formed the majority, followed by those who reported an increased interest. The proportion of those who reported a decrease in interest was quite low. The results show consistency from the perspectives of producers, intermediaries, and consumers.