Edimbilim kapsamında görsel ve işitsel araç örnekleri kullanılarak Boşnak öğrencilere Türkçe nezaket stratejilerinin öğretimi
Teaching Turkish politeness strategies within the scope of pragmatics to Bosnian students using visual and audio tool examples
- Tez No: 908382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, öğrencilerin Türkçe öğrenme amaçları, iletişimde yaşadıkları zorluklar, dizi-film gibi görsel-işitsel araçları dil öğreniminde ne ölçüde kullandıkları ve Türkçedeki nezaket ifadelerini kullanma ve anlama düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 10 Boşnak öğrenciyle 21 sorudan oluşan görüşme formu aracılığıyla çevrim içi görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Tablolar şeklinde sunulan bulgular, öğrencilerin Türkçeyi ağırlıklı olarak eğitim amaçlı öğrendiklerini, iletişimde bazı zorluklar yaşadıklarını ancak nezaket ifadeleriyle bu sorunları çözmeye çalıştıklarını göstermektedir. Öğrencilerin nezaket ifadelerine orta düzeyde hâkim oldukları ve dizi-film gibi araçları öğrenme süreçlerinde sıklıkla kullandıkları tespit edilmiştir. Bu bağlamda Boşnak öğrencilere Türkçe öğretiminde görsel işitsel araçlardan dizilerin ve filmlerin daha fazla kullanılması, nezaket ifadeleri uygulamalarına daha çok yer verilmesi, metinler ve metinlerdeki diyaloglar üzerinde nezaket ifadeleri çalışmaları yapılması, kültür alıştırmalarının yapılması ve konu ile ilgili gelecekteki çalışmalarda daha büyük örneklemin kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the students' purposes of learning Turkish, the difficulties they experienced in communication, the extent to which they used audio-visual tools such as TV series and movies in language learning, and the level of use and understanding of polite expressions in Turkish. For this purpose, online interviews were conducted with 10 Bosniak students through an interview form consisting of 21 questions, and the obtained data were evaluated with content analysis. The findings presented in tables show that the students learned Turkish mainly for educational purposes, that they experienced some difficulties in communication, but they tried to solve these problems with polite expressions. It has been determined that students have a moderate level of command of polite expressions and frequently use tools such as TV series and movies in their learning processes. In this context, it has been suggested that TV series and movies should be used more as audiovisual tools in teaching Turkish to Bosniak students, more use should be given to polite expression practices, polite expression studies should be carried out on texts and dialogues in texts, culture exercises should be carried out, and a larger sample size should be used in future studies on the subject.