Analysis of consumption behavior of Indonesian students in Türkiye from an Islamic-consumption perspective
Türkiye'deki Endonezya öğrencilerin tüketim davrınşlarının İslam-tüketim perspektifinden analizi
  1. Tez No: 908405
  2. Yazar: ABDUL RILAN SYARIF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HATTAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Katılım Bankacılığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Türkiye'nin Müslüman ülkeler arasında yükseköğrenim görmek için en çok tercih edilen ülkelerden biri olduğu düşünüldüğünde, bu çalışma Türkiye'deki yabancı öğrenci topluluğunun, bu durumda Endonezyalı öğrencilerin tüketim kalıplarını ve davranışlarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki Endonezyalı öğrenciler arasında tüketim davranışını şekillendiren iki faktör olarak yaşam yeri ve İslami değerlere göre tüketim bilincini kapsamaya çalışmaktadır. Nicel yaklaşıma dayalı bir araştırma olan bu çalışmada, çevrimiçi ve çevrimdışı olarak dağıtılan anketler kullanılarak örneklem olarak 289 katılımcıdan veri toplanmıştır. Veri işleme ve analizi Partial Least Squares-Yapısal Eşitlik Modellemesine (PLS-SEM) göre gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, İslami farkındalık ve Türkiye'de yaşamanın Türkiye'deki Endonezyalı öğrencilerin tüketim davranışları üzerinde önemli bir pozitif etkisi olduğunu ve İslami farkındalığın Türkiye'de yaşamaktan nispeten daha büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Katılımcıların çoğunun yanıtlarına dayanarak, Türk halkının yaşam tarzının Endonezyalı öğrencileri daha sağlıklı bir şekilde tüketmeye teşvik ettiği de ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın, tüketim davranışı konusunda diğer ülkelerden gelen yabancı öğrenci toplulukları üzerine yapılacak daha ileri araştırmalara ilham verecek somut bir temel teşkil etmesi beklenmektedir. Yurtdışındaki Endonezyalı öğrencilerin tüketimine özel olarak, belirli özelliklere uyum sağlamak için çok daha karmaşık ve temsili bir araştırma aracına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Considering Türkiye as one of the most favored countries to pursue higher education among Muslim countries, this study seeks to explore the consumption patterns and behaviors of the foreign student community in Türkiye, in this case Indonesian students. This study attempts to cover the living place and awareness of consumption according to Islamic values as two factors in shaping consumption behavior among Indonesian students in Türkiye. As a quantitative approach-based research this study collected data from 289 respondents as a sample using questionnaires distributed online and offline. The data processing and analysis are conducted according to Partial Least Structural-Equation Modeling (PLS-SEM). The results show a significant positive effect of Islamic awareness and living in Türkiye on the consumption behavior of Indonesian students in Türkiye, where Islamic awareness has a relatively greater influence than living in Türkiye. Based on the responses of most respondents, it was also discovered that the lifestyle of Turkish people encourages Indonesian students to consume in a more wholesome manner. This study is expected to serve as a tangible basis that inspires further research on foreign student communities from other countries in consumption behavior. Specific to the consumption of Indonesian students abroad, a much more complex and representative research instrument is needed to adjust to specific characteristics.