Uzman sistem yardımı ile araç arızalarının belirlenmesi
Make prediction about the disorders in vehicle by expert system
- Tez No: 90844
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. METE DOĞRUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışma, Uzman Sistemler'in karar vermede kullanılmasıyla ilgili bir Uzman Sistem programı olup, araç seyir halinde iken doğabilecek, arızalanma veya yolda kalma gibi durumlarda muhtemel arıza veya arızaları tahmin etme ve bunları giderebilme amacını taşımaktadır. Burada özellikle belirlenen hedef, muhtemel arızayı bulmada sürücüye yardımcı olmaktır; dolayısı ile arızanın bulunduktan sonra, o anda giderilebilme imkânı veya sürücünün bunu giderebilme durumlarının değerlendirmesi yine sürücüye kalmıştır, isterse ve bunu yapabiliyorsa giderir, istemez ise veya arızayı giderebilecek imkânı yoksa servis çağırır. Sürücü, genelde servis çağırma taraftarı biri olsa bile, en azından servise durumu bildirirken muhtemel arızayı söyleyebilir ve böylece de servisin, malzeme hazırlıklı gelmesini temin eder. Bu da zaman tasarrufu sağlar. Program, hazırlanırken, kararın; doğru, güvenilir biçimde ve kısa zamanda verilmesi hedeflenmiştir. Program yapılırken, geleceğe yönelik olarak ele alınmış ve zamanla değerini kaybetmemesi amacıyla,. güncelleştirilebilir olmasına dikkat edilmiştir. Programda ulaşılmak istenen sonuç; sürücünün, yolda kalma gibi bir durumda, muhtemel arızayı teşhis edip, önceden teknik verileri kaydedilmiş, arızaları ve giderilme yollarının, programda gösterilen sorunu bulma yolu izlenerek, arızanın bulunmasına ve çıkan neticeye göre bu arızayı giderebilme veya servis ihtiyacı olup olmadığı kararının alınmasına yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is an expert system program for 'Expert System's use in making decisions and aims at identifying and repairing some possible disorders which might occur while driving a vehicle in the from of breaking down or being unable to go on. The main purpose here is to enable the driver identity the possible disorder and by this way after finding out about it completely depends upon the driver whether this disorder can be eliminated and how he can do so; if he wishes to and can eliminate the disorder he does so, if not, he asks for the service to do so. Even if the driver is willing to call the service and not touch the vehicle he might as well name the disorder and inform it to the service and let them bring the right tools and devices required with them; which saves time. While the program was being prepared, it was aimed that the decision should be made correctly, reliably and in a short time. The program was designed prospectively and updateable in order that it will not lose it's value as time progresses. The aimed result in the program is to enable the driver to make prediction about the possible disorder in a vehicle whose technical qualities have been recorded; to decide how such a disorder might have happened and following those decisions to enter the related topic in the program and follow the explanations made in the it and make a decision accordingly. II