Makine eğitiminde toplam kalite uygulaması
Total quality management application to mechanical education
  1. Tez No: 90843
  2. Yazar: FATİH YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. METE DOĞRUER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Toplam Kalite Yönetiminin iki yıllık ön lisans eğitimi vererek tekniker yetiştiren Meslek Yüksekokulu Makine Bölümüne uygulanması gerçekleştirilmiştir. Toplam Kalite Yönetiminde hata önleme yöntemi olarak önemli bir işleve sahip olan,“Olası Hata Türü ve Etkileri analizinin (HTEA)”M.Ü. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Torna Atölyesi Eğitimine ve Dinamik dersine uygulanması gerçekleştirilerek, eğitim alanında HTEA konusunda ilk defa bir model hazırlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; kalite kavramı ve kalitenin tarihsel gelişimi açıklanarak, kalite kontrol kavramı özetlenmiştir. ikinci bölümde; Toplam Kalite Yönetiminin tanımı, önemi ve temel ilkeleri incelenerek, kalite geliştirme aracı olarak kullanılan temel istatistiksel teknikler tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde; Eğitimde Toplam Kalite Yönetimi konusu geniş olarak araştırılmış, gerekliliği ve önemi üzerinde durulmuştur. Toplam Kalite Yönetiminin ilke ve esaslarının eğitime uyarlanması ve adaptasyonu açıklanarak, okul yönetiminin ve öğretmenlerin öğretme ve öğrenme kalitesinin iyileştirilmesindeki rollerinin ve performanslarının önemi üzerindeki yapılan çalışmalar ortaya konmuştur. Bu bölümde ayrıca, Toplam Kalite Yönetiminin eğitime uygulanabilirliği konusunda yurt içinde ve yurt dışında yapılan çalışmalardan bazı örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde; Hata Türü ve Etkileri Analizi (HTEA) yönteminin tanımı, amaçlan ve yararları ile gerçekleştirme aşamaları detaylı olarak açıklanmıştır. Bu yöntemin eğitimde adaptasyonu gerçekleştirilerek, M.Ü. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine Bölümünde uygulama yapılmıştır. Beşinci bölümde; sonuçlar ve öneriler ve yapılması yararlı olacak görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Total Quality Management is applied to the Department of Mechanics, Technical Vocational School that is a two-year school with technician graduates. Failure Mode and Effects Analysis (FMEA) which has an important role as a failure preventive method is applied to the both Lathe Workshop and Dynamics Course at the same school. So, at the first time a model is developed in the field of education by using FMEA. In the first chapter, concept and history of quality are explained, and quality control conception is summarized. Second chapter is concerning with Total Quality Management and its fundamentals, and basic statistical techniques as quality improvement tools. Total Quality Management in education is investigated in the third chapter. Adaptation of the fundamentals of Total Quality Management to education and the studies related to the importance of the roles and performances of the school administrations and instructors in order to improve the quality of both teaching and learning are explained. In addition, some examples on application of Total Quality Management to education in Turkey and abroad are given. In the fourth chapter, definition, objectives, benefits and application phases of FMEA are explained in detail. FMEA is adapted to education and this form is being applied to the Department of Mechanics, Technical Vocational School, Marmara University. Conclusions and remarks are discussed and some proposals are made for future studies in the fifth chapter. DOKÜRAinASYON lOSKZZ