Pioglitazonun erkek reproduktif sistem hücre dizilerinde toksisitesinin değerlendirilmesi
Piogli̇tazone in male reproductive system cell linesassessment of toxicity
  1. Tez No: 908452
  2. Yazar: SEDA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATLI EKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Diyabetus mellitus prevelansı her geçen gün daha da artan dolayısıyla tedavisi önem arz eden bir metabolik hastalıktır. Diyabetus mellitus tedavisinde son yıllarda sıklıkla reçete edilen pioglitazonun reprodüktif etkileri üzerine çalışma yapılması bu nedenle önem arz etmektedir. Çalışmada TM3 Leydig ve TM4 Sertoli hücre hatları üzerine doza bağımlı hücre canlılığı MTT ile test edilmiştir ve bu konsantrasyonlardan hareketle inhibitör konsantrasyon 50 belirlenmiştir. Bu konsantrasyonlardan hareketle TM3 Leydig ve TM4 Sertoli hücrelerinde hücre canlılığını azalttığı görülmüştür. Sonuç olarak pioglitazonun TM3 Leydig ve TM4 Sertoli hücrelerinde tespit edilen sitotoksik etkisi reprodüktif toksisitenin bir göstergesi olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a metabolic disease whose prevalence is increasing day by day and therefore its treatment is important. It is therefore important to conduct studies on the reproductive effects of pioglitazone, which has been frequently prescribed in the treatment of diabetes mellitus in recent years. In the study, dose-dependent cell viability was tested with MTT and neutral on TM3 Leydig and TM4 Sertoli cell lines, and the inhibitory concentration 50 was determined based on these concentrations. Based on these concentrations, it was observed that cell viability decreased in TM3 Leydig and TM4 Sertoli cells. As a result, the cytotoxic effect of pioglitazone detected on TM3 Leydig and TM4 Sertoli cells was evaluated as an indicator of reproductive toxicity.