Lipopolisakkarit ile oluşturulan septik şok ilişkili akut böbrek hasarında pioglitazonun etkisi
The effect of pioglitazon on kidney damage in the sepsis model BY which contributed with lypopolysaccarite
- Tez No: 597536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL BEKTAŞ UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız, yüksek mortaliteye neden olan sepsiste oluşan çoklu organ yetmezliğinin bir parçası olan akut böbrek hasarına etkili olabileceğini düşündüğümüz; diyabet ilacı olmasına rağmen anti inflamatuar özelliği bulunan pioglitazonun etkisini görmektir. Materyal-Metod: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi 'Hayvan Deneyleri Etik Kurulu' onayı alınarak 250-350 gram 40 adet Wistar-Albino erkek rat randomize olarak 5 gruba ayrılmıştır. Kontrol (HG), Sepsis (SG), Pioglitazon (PG), Sepsis+Pioglitazon 10 (SPG10) ve Sepsis+Pioglitazon 30 (SPG30) grupları oluşturuldu. Kontrol grubuna sadece serum fizyolojik, sepsis grubuna 5 mg/kg LPS, pioglitazon grubuna peroral 30 mg/kg pioglitazon, sepsis+pioglitazon 10 ve 30 gruplarına sırayla peroral 10 mg/kg ve 30 mg/kg pioglitazon verildikten 60 dakika sonra 5 mg/kg LPS uygulandı. Serumda böbrek fonksiyon testleri (üre, kreatinin) çalışıldı. Dokulardan proinflamatuar sitokinler (TNFα, IL 1β), oksidan/antioksidan parametreler (MDA, MPO, NO, Katalaz, GSH) çalışıldı. Patolojik değerlendirme için doku hasarı ve zedelenmenin derecesine bakıldı. Bulgular: HG, PG, SPG10 ve SPG30 gruplarının verileri SG verileri ile oksidan ve antioksidan parametreler açısından karşılaştırıldığında tüm gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p < 0.001). Sepsis grubunda sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında oksidan parametrelerde çok belirgin bir artış gözlenirken, antioksidan parametrelerde de belirgin bir düşüş olduğu saptandı (p < 0.001). SPG30 grubunda SPG10 grubuna göre oksidan parametrelerin ölçülen değerleri daha belirgin olarak azaldığı ve antioksidan parametreler daha belirgin olarak arttığı gösterilmiş olmasına rağmen bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this project, to investigate the effect of diabet medicine pioglitazon which have anti inflamatuar property on acute kidney damage which is a part of multi-organ sufficiency that cause high mortality. Material-Method: 40 wistar-albino male rat weighted 250-350 grams were separated into 5 groups by acceptance of Aydın Adnan Menderes University“Animal Test Ethics Committee”. Control (HG), Sepsis (SG), Pioglitazon (PG), Sepsis+Pioglitazon 10 (SPG10) and Sepsis+Pioglitazon 30 (SPG30) groups were constituted. LPS 5 mg/kg were applicated after 60 minutes; peroral 10 mg/kg pioglitazon were given to Sepsis+Pioglitazon 10 (SPG10) group; peroral 30 mg/kg pioglitazon were given to Sepsis+Pioglitazon 30 (SPG30) group; peroral 30 mg/kg pioglitazon were given to Pioglitazon group. Only serum phisloyogic was given to control group and 5 mg/kg LPS was given to sepsis group. Kidney function tests (urea, creatinin) were studied in serum. Proinflamatuar sitokins (TNFα, IL 1β) and oxidant/antioxidant parameters (MDA, MPO, NO, Katalaz, GSH) were studied in tissues. Degree of tissue damage are tested for pathological evaluation. Results: It was found signifacanty difference between all groups when SG datas and oxidant and antioxidant parameters of were compared HG, PG, SPG10 ve SPG30 groups (p < 0.001). An increase in oxidan parameters were detected in sepsis group when compared healthy coontrol group, in the other hand, a decrease in antioxidant parameters were detected (p < 0.001). Datas of oxidan parameters were decreased more in SPG 30 group than SPG 10 group, Datas of antioxidant parameters were increased more in SPG 30 group than SPG 10 group. But, signifacanty difference was not found.