Kemoterapi alan onkoloji hastalarında spiritüel iyi oluşun genel semptomlara ve yaşam doyumuna etkisi
The effect of spiritual well-being on general symptoms and life satisfaction in oncology patients receiving chemotherapy
- Tez No: 908461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KÖROĞLU ÇAMDEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma kemoterapi alan onkoloji hastalarında spiritüel iyi oluşun genel semptomlara ve yaşam doyumuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 01 Şubat 2024-30 Mayıs 2024 tarihleri arasında Erzurum ilinde bulunan bir şehir hastanesine ait günübirlik kemoterapi birimi, tıbbı onkoloji kliniği ve radyasyon onkolojisi kliniğinde Kanser tanısı nedeniyle kemoterapi tedavisi devam eden, 18 yaş ve üzeri 809 birey oluşturmaktadır. Veri toplama aracı dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ''Hasta Bilgi Formu'', ikinci bölümde ''FACIT-Sp-12 Ölçeği'', üçüncü bölümde ''Edmonton Semptom Değerlendirme Ölçeği', dördüncü bölümde“Yaşam Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde parametrik yöntemler kullanılmıştır. Hastaların ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Hastaların“spiritüel iyi oluş toplam”ortalaması 39,242 ± 5,199 ,“anlam”ortalaması 13,256 ± 2,328,“barış”ortalaması 12,080 ± 2,770,“inanç”ortalaması 14,164 ± 1,909 ve“yaşam doyumu toplam”ortalaması 19,890±3,778 olarak saptanmıştır. Spiritüel iyi oluş toplam, semptom, yaşam doyumu puanları arasında korelasyon analizleri incelendiğinde; semptomlarla ile spiritüel iyi oluş toplam arasında negatif zayıf (p=0,000
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of spiritual well-being on general symptoms and life satisfaction in oncology patients receiving chemotherapy. The sample of the study consisted of 809 individuals aged 18 and over who were continuing chemotherapy treatment due to cancer diagnosis in the daytime chemotherapy unit, medical oncology clinic, and radiation oncology clinic of a city hospital in Erzurum province between February 01, 2024 and May 30, 2024. The data collection tool consisted of four sections. The first section used was the ''Patient Information Form'', the second section used the ''FACIT-Sp-12 Scale'', the third section used the ''Edmonton Symptom Assessment Scale'', and the fourth section used the ''Life Satisfaction Scale''. Parametric methods were used in the analysis of the data. The relationships between the dimensions determining the scale levels of the patients were examined through Pearson correlation and linear regression analyses. The patients'“total spiritual well-being”average was determined as 39.242 ± 5.199,“meaning”average as 13.256 ± 2.328,“peace”average as 12.080 ± 2.770,“faith”average as 14.164 ± 1.909 and“total life satisfaction”average as 19.890±3.778. When the correlation analyses between total spiritual well-being, symptoms and life satisfaction scores were examined; a negative weak relationship was found between symptoms and total spiritual well-being (p=0.000