Kemoterapi alan 65 yaş ve üzeri bireylerde spiritüel iyi oluş ile ölüm kaygısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between spiritual well-being and death anxiety in individuals aged 65 and over receiving chemotherapy
  1. Tez No: 961441
  2. Yazar: MERVE HAZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KUZU DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma 65 yaş üzeri kemoterapi alan onkoloji hastalarında spiritüel iyi oluş ile ölüm kaygısı düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversite Hastanesi Onkoloji Bölümü Ayaktan Kemoterapi Ünitesi'nde, 65 yaş üstü 105 birey oluşturmaktadır. Veriler Şubat 2025- Mayıs 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplamada ilk olarak Standardize Mini Mental Test (SMMT) ve Eğitimsizler için Mini Mental Test (MMSE-E) uygulanarak 23-24 ve üzeri puan alanlar için sorular devam etmiştir. Bireylere yöneltilen diğer formlar ise; Bilgi Formu, Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği ve Spiritüel İyi Oluş Ölçeği'dir. Katılımcıların yaş ortalaması 69.81±4.68 (min=65, maks=83) olmakla beraber %64.8'ü erkek, %35.2 'si kadındır. Araştırma sonucuna göre; kemoterapi alan 65 yaş ve üzeri bireylerin SİOÖ toplam puan ortalamaları 126.60±6.81 (min=109, maks=141), TÖKÖ toplam puan ortalamaları 4.44±2.48 (min=0, maks=11) olarak saptandı. Model, ölüm kaygısı düzeyindeki varyansın %22.6'sını açıklamaktadır (R²=0.226, Adj.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between spiritual well-being and death anxiety levels in oncology patients over the age of 65 receiving chemotherapy. The study sample consisted of 105 individuals over the age of 65 from the Outpatient Chemotherapy Unit of the Oncology Department of Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital. Data were collected between February 2025 and May 2025. Data collection began with the Standardized Mini Mental Test (SMMT) and the Mini Mental Test for the Uninformed (MMSE-E), with further questions continuing for those who scored 23-24 or higher. The other forms administered to the individuals were the Information Form, the Templer Death Anxiety Scale, and the Spiritual Well-Being Scale. The mean age of the participants was 69.81±4.68 (min=65, max=83), with 64.8% male and 35.2% female. According to the research results, the mean total score of the SIAQ for individuals aged 65 and over receiving chemotherapy was 126.60±6.81 (min=109, max=141), and the mean total score of the TASQ was 4.44±2.48 (min=0, max=11). The model explained 22.6% of the variance in death anxiety levels (R²=0.226, Adj. R²=0.195).