Bilişsel antrenmanın futbolda dar alan oyunlarına etkisi
The effect of cognitive training on small-sided games in football
- Tez No: 908491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu doktora çalışmasının temel amacı, bilişsel antrenmanın 16-19 yaş aralığındaki futbolcuların dar alan oyunları üzerindeki performanslarına etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektir. Çalışma, deneysel bir araştırma yöntemi kullanılarak tasarlanmış olup, futbolcular altı haftalık bir süreç boyunca haftada iki kez bilişsel antrenman uygulamalarına katılmıştır. Her antrenman seansı 10 dakika sürmüş ve sporcuların dikkat, odaklanma, karar verme ve hızlı reaksiyon geliştirme becerilerini artırmayı hedeflemiştir. Bu uygulamalarda, Senaptec bilişsel antrenman gözlükleri kullanılarak sporculara görsel ve algısal uyaranlar sunulmuş; böylece bilişsel performansları geliştirilmiştir. Bu özel gözlükler, sporcuların bilişsel yükünü artırarak daha hızlı ve doğru kararlar almasını sağlamaya yönelik bir antrenman aracı olarak kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, futbolcuların reaksiyon süreleri, topla temas sayıları, pas isabet oranları ve çeşitli teknik parametreler detaylı bir şekilde ölçülerek analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, bilişsel antrenmanın sporcuların performans parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı gelişmelere yol açtığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this doctoral study is to comprehensively examine the effects of cognitive training on the performance of football players, aged 16 to 19, in small-sided games. This study employs an experimental research method, with players undergoing cognitive training sessions twice weekly over a six-week period. Each session lasted 10 minutes and aimed to enhance players' attention, focus, decision-making, and quick reaction abilities. Utilizing Senaptec cognitive training glasses, players were presented with visual and perceptual stimuli to improve their cognitive performance. These specialized glasses served as a training tool to increase cognitive load, enabling players to make faster and more accurate decisions. The study meticulously measured and analyzed players' reaction times, ball contact frequency, pass accuracy rates, and various technical parameters. The findings reveal that cognitive training led to statistically significant improvements in players' performance metrics.