Caryophyllaeus laticeps'in (Cestoda) DNA tabanlı moleküler tanımlaması
Molecular identification of Caryophyllaeus laticeps (Cestoda) on DNA-based
- Tez No: 908495
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bir balık sestodu olarak Caryophyllaeus laticeps üzerine yapılan bu çalışmada, Türkiye'de sazan (Cyprinus carpio) balıklarından izole edilen Caryophyllaeus laticeps türünün COX1 ve 18s rDNA dizileri ilk defa tanımlandı. Çalışmada BM-COX-F, BM-COX-R, 18s-C, 18s-Y primerleri kullanıldı. C. laticeps örneklerinin COX1 gen dizilerindeki nükleotid değerleri %26,93-27,24 A; %26,71-26,89 T; % 28,32-28,61 G; % 17,32-17,91 C idi. Pairwise ikili analiz sonucuna göre, mevcut araştırma örneklerinin COX1 dizi verileri ile GenBank'ta kayıtlı C. laticeps izolatları (KF051117, KF051131, KF051104, KF051093, KF051127, KF051129, KF051130, JQ034070, JQ034066, KY617009, KY617001, KT781573, KT781574) arasında tam bir uyum görüldü. Tüm C. laticeps izolatları Maximum Likelihood filogram analizinde aynı kümede toplandı. Morfolojik ve moleküler verilerin kombinasyonu gibi entegre bir yaklaşım metodu ile C. laticeps örneklerinin COX1 dizi verileri ve morfolojik özellikleri birlikte değerlendirildi. Bu verilere göre araştırma alanındaki C. laticeps örneklerinin morfotip 3 kladında oldukları rapor edildi. Çalışma sonucunda, Caryophyllaeus cinsinin yedi türünden biri olan ve beş morfotipin ayırt edildiği C. laticeps türünün morfolojik esnekliğini belirleme ve bu morfotiplerin coğrafik dağılışlarını tanımlama çalışmalarına katkıda bulunuldu.
Özet (Çeviri)
In this study on Caryophyllaeus laticeps as a fish cestode, COX1 and 18s rDNA sequences of Caryophyllaeus laticeps isolated from carp (Cyprinus carpio) in Turkey were identified for the first time. BM-COX-F, BM-COX-R, 18s-C, 18s-Y primers were used in the study. The nucleotide values in COX1 gene sequences of C. laticeps samples were 26.93-27.24% A, 26.71-26.89% T, 28.32-28.61% G, 17.32-17.91% C. Pairwise pairwise analyses showed complete agreement between COX1 sequence data of the present study samples and C. laticeps isolates (KF051117, KF051131, KF051104, KF051093, KF051127, KF051129, KF051130, JQ034070, JQ034066, KY617009, KY617001, KT781573, KT781574) registered in GenBank. All C. laticeps isolates were grouped in the same cluster in Maximum Likelihood phylogram analysis. COX1 sequence data and morphological characteristics of C. laticeps samples were evaluated together with an integrated approach method such as the combination of morphological and molecular data. According to these data, the C. laticeps specimens in the study area were reported to belong to morphotype 3 clade. As a result of the study, we contributed to the studies to determine the morphological flexibility of C. laticeps, one of the seven species of the genus Caryophyllaeus, in which five morphotypes are distinguished and to define the geographical distribution of these morphotypes.