Farklı irrigasyon aktivasyon sistemlerinin kullanımı sırasında taşan irrigasyon solüsyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of extruded irrigation solution during the use of different irrigation activation systems
- Tez No: 968360
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ZAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kök kanal tedavisinde, kanal sistemi içerisindeki mikroorganizmaların ve yan ürünlerinin tamamen uzaklaştırılmasında irrigasyon, tedavinin en temel ve kritik prosedürlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı, kök kanal tedavisinde kullanılan farklı irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin, irrigasyon uygulaması esnasında köklerin apikal daralımlarından periapikal dokulara taşabilen solüsyon miktarları üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda ortodontik veya periodontal nedenlerle çekilen toplam 90 adet mandibular premolar diş seçildi. Dişlerin kron kısımları yaklaşık 14 mm uzunluğunda kök segmentleri elde edilecek şekilde su soğutması altında separe yardımıyla uzaklaştırıldı. Kök kanal preparasyonları belirlenen çalışma boyunda ProTaper Next Ni-Ti döner eğe sistemiyle yapıldı. Preparasyon esnasında X1 (17/0.04), X2 (25/0.06) ve X3 (30/0.07) enstrümanları sırasıyla kullanıldı. Kök kanalları her eğe değişiminde 2 ml %2,5 sodyum hipoklorit (NaOCl) ile irrige edildi. Smear tabakasını uzaklaştırmak amacıyla kök kanallarına sırasıyla 1 dakika süreyle 5 ml %5 NaOCl ve 5 ml %17 etilendiamin tetraasetik asit (EDTA) uygulandı. Hazırlanan kök kanalları kağıt konlarla kurutuldu. Dişler, rastgele numaralandırılan eppendorf tüplerinin kapaklarına sabitlendi ve bu tüpler kauçuk kapaklı cam flakonlara yerleştirildi. Açık hava basıncı ile iç basınç arasındaki farkı dengeleyebilmek amacıyla sisteme bir enjektör iğnesi eklendi. Oluşturulan bu düzenekler altı farklı irrigasyon aktivasyon yöntemine göre geleneksel iğne ile irrigasyon, XP-Endo Finisher, Er:YAG lazer, EDDY, EndoVac ve pasif ultrasonik aktivasyon olmak üzere rastgele gruplara ayrıldı. Her gruba 6 ml irrigasyon solüsyonu ile 3 dakika boyunca aktivasyon işlemi uygulandı. Uygulama sonunda tüm kök kanalları, aktivasyon uygulanmadan 2 ml distile su ile irrige edildi. Apikalden taşan irrigasyon solüsyonu eppendorf tüplerinde toplandı ve serolojik pipetlerle ml cinsinden ölçüldü. Elde edilen veriler, Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile normallik açısından değerlendirildikten sonra, istatistiksel analizler için tek yönlü ANOVA ve Bonferroni çoklu karşılaştırma testleri uygulandı. Anlamlılık düzeyi p0,05). Kök kanallarının kemomekanik preparasyonu esnasında uygulanan güncel irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin, apikalden taşan irrigasyon solüsyonu miktarını azaltma noktasında farklı düzeylerde etkinliği olduğu belirlendi. Çalışılan gruplar arasında özellikle EndoVac sisteminin apikalden taşan solüsyon miktarı açısından diğer aktivasyon yöntemlerine kıyasla daha düşük olduğu ve bu konuda daha avantaj sağladığı görüldü. Elde edilen bulgular, negatif basınç prensibi ile çalışan sistemlerinin irrigasyon işlemi esnasında daha düşük miktarlarda apikal taşma sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In root canal treatment, irrigation is one of the fundamental and most critical procedures for the complete removal of microorganisms and their by-products from the root canal system. The aim of this study was to evaluate the effect of different irrigation activation techniques used in root canal treatment on the amount of irrigant solution that may pass through the apical constriction of the roots into the periapical tissues during irrigation. A total of 90 mandibular premolar teeth extracted for orthodontic or periodontal reasons were selected for the study. The crowns of the teeth were sectioned under water cooling with a separating disc to obtain root segments approximately 14 mm in length. Root canal preparation was performed at the determined working length using the ProTaper Next Ni-Ti rotary file system. The X1 (17/0.04), X2 (25/0.06), and X3 (30/0.07) instruments were used sequentially during preparation. The root canals were irrigated with 2 mL of 2.5% sodium hypochlorite (NaOCl) after each instrument change. To remove the smear layer, 5 mL of 5% NaOCl and 5 mL of 17% ethylenediamine tetraacetic acid (EDTA) were applied sequentially for one minute each. The prepared canals were then dried with paper points. The teeth were fixed onto the caps of randomly numbered Eppendorf tubes, which were then placed into glass vials with rubber stoppers. To balance the difference between atmospheric pressure and internal pressure, a syringe needle was inserted into the system. These experimental setups were randomly assigned to six different irrigation activation methods: conventional needle irrigation, XP-Endo Finisher, Er:YAG laser, EDDY, EndoVac, and passive ultrasonic activation. Each group underwent activation for 3 minutes using 6 mL of irrigant solution. At the end of the application, all root canals were irrigated with 2 mL of distilled water without activation. The irrigant extruded apically was collected in the Eppendorf tubes and measured in milliliters using serological pipettes. The obtained data were assessed for normality using the Kolmogorov–Smirnov and Shapiro–Wilk tests, and one-way ANOVA followed by the Bonferroni multiple comparison test was used for statistical analysis. The significance level was set at p0.05). It was determined that the contemporary irrigation activation techniques applied during the chemomechanical preparation of root canals have varying levels of effectiveness in reducing the amount of apically extruded irrigant solution. Among the groups studied, the EndoVac system was found to result in less apical extrusion of the irrigant compared with other activation methods, providing a distinct advantage in this regard. The findings of this study reveal that systems operating on the negative pressure principle result in lower amounts of apical extrusion during irrigation procedures.