Ultrasonik banyoların pamuk iplik özelliklerine etkileri
Ultrasonic textile washing of cotton fibers are examined
- Tez No: 90850
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT CANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Endüstride ve günlük hayatta kullanılan tekstil ürünlerinin dayanımının arttırılması, dolayısıyla kullanım sürelerinin uzatılması tekstil bilimcilerinin ana hedeflerinden birisidir. Bu amacın gerçekleştirilmesi için ipliklerin çeşitli terbiye yöntemleri ile iyileştirilmelerinin yanısıra, yıkama parametrelerinin de etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu beklentiyi gerçekleştirmesi düşünülen* ultrasonik enerji ile yıkama yönteminin sonuçları bu çalışmada irdelenmektedir. Bu çalışmada, 14.5 tex, 20 tex, 30 tex pamuk penye örme ipliğinin ultrasonik ve konvansiyonel yıkamaları sonucunda, iplik mekanik özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Ultrasonik enerji kullanılarak yapılan yıkamalar sonucunda iplik mekanik özelliklerinden kopma mukavemeti, kopma uzaması ve elastiklik modülü üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the main targets of the textile production scientist is to increase the endurance of the textile products both in daily like and the industrial consumption. Inorder to attain this goal the fibres have to be treated with certain methods and also the washing parameters should be taken into consideration. In this study, ultrasonic textile washing of fibers are examined. In this work 14.5 tex, 20 tex and 30 tex cotton knitted fibers are investigated for conventional and for ultrasonic washing effects of each kind of washing on fibers mechanical properties are studied. In ultrasonic fiber washing the results attained are such that the mechanical properties of the fibers as tearing resistance, elongation of the fibers and elasticity module are improved. Ill