Nicob/bn kompozit kaplamaların elektrokimyasal depolama yoluyla üretilmesi ve özelliklerinin incelenmesi
Production of nicob/bn composite coatings by electrochemical deposition and investigation of their properties
- Tez No: 905468
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKİ KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma ile puls elektrokimyasal depolama yöntemiyle NiCoB alaşımı içerisine BN seramikleri ilave edilerek St-37 çelik altlık yüzeyine kompozit olarak kaplanmıştır. Ayrıca NiCoB alaşımı BN katkısız olarak karşılaştırma amaçlı elektrokimyasal olarak depolanmıştır. NiCoB metal matris içerisinde ki Kobalt oranı taranarak en ideal Kobalt içerikli NiCoB alaşımı seçilmiştir. Çalışmada kullanılan BN seramikleri ortalama 1µm boyutundadır ve trimetilamin boran kompleksi (TMAB-trimethylamine borane) bor kaynağı olarak kullanılmıştır. Bir katkı maddesi olarak Glisin'in kompozit filmin içerik ve korozyon özellikleri incelenmiştir. Ayrıca yine banyo içeriğine belirli miktarlarda karıştırılan bir yüzey aktif madde olan Sodyum Dedosil Sülfat katkısının ve ultrasonik karıştırıcının NiCoB/BN kompozit kaplama üzerindeki etkisini irdeleme amaçlı çalışılmıştır. NiCoB/BN kompozitlerin elektrokimyasal olarak üretiminde farklı konsantrasyonlardaki banyoların davranışları CV (dönüşümlü voltametri) tekniği, yüzey morfolojisi Taramalı elektron mikroskobisi (SEM) ile, içerik yapısı EDS, kristalin analizleri XRD kullanılarak incelenmiştir. Üretilen NiCoB/BN kompozit kaplamaların korozyon davranışları; açık devre potansiyeli (OCP), empedans (AC Empedans) ve Tafel metotları ile %3,5 NaCl içeren çözeltilerde incelenmiştir. Ortaya çıkan bulgular doğrultusunda ince kristalin bir yapı ortaya çıktığı, NiCoB alaşımına göre daha iyi korozyon dayanım performanslarına sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, BN seramic particles was added to NiCoB alloy by pulsed electrochemical deposition method and coated as a composite on St-37 steel substrate surface. In addition, NiCoB alloy was electrochemically deposited without BN additive for comparison purposes. The Cobalt ratio in NiCoB metal matrix was scanned and the most ideal NiCoB alloy with Cobalt content was selected. BN ceramics used in the study have an average size of 1µm and trimethylamine borane complex (TMAB-trimethylamine borane) was used as boron source. The content and corrosion properties of the composite film of Glycine as an additive were investigated. In addition, the effect of Sodium Dedosil Sulfate, a surfactant added to the bath content in certain amounts, and the ultrasonic mixing on NiCoB/BN composite coating was studied. In the electrochemical deposition of NiCoB/BN composites, the behaviors of baths with different concentrations were investigated using the CV (cyclic voltammetry) technique, surface morphology using Scanning electron microscopy (SEM), content structure using EDS, and crystalline analyses using XRD. The corrosion behaviors of the produced NiCoB/BN composite coatings were investigated using open circuit potential (OCP), impedance (AC impedance) and Tafel methods in solutions containing 3.5% NaCl. According to the findings, it was determined that a fine crystalline structure emerged and that it had better corrosion resistance performances than the NiCoB alloy.