Böbrek nakli hastalarında cmv enfeksiyonu ile böbrek sağkalımı ilişkisi
Relationship between cmv infection and kidney survival in kidney transplant patients: a single-center experience. Gaziantep University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 908514
  2. Yazar: HÜSEYİN ENGİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN USALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, 1 Ocak 2018 ile 1 Ekim 2023 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Kliniğinde böbrek nakli olan 299 hastadan oluşmaktadır. CMV enfeksiyonunun ve virüs yükünün böbrek nakilli hastalarda kreatinin, GFH, proteinüri, ürik asit, LDL, albümin gibi laboratuvar değerlerine ve nakil böbreğin rejeksiyon ve sağkalımına etkisi değerlendirildi. Hastalar, CMV PCR 100 copy/ml ve altı olan hastalar negatif (n=177), 101 copy/ml ve üstü olan hastalar pozitif (n=122) gruplar olarak sınıflandırıldı. Grupların taburcu, 6. ay ve 12. ay sonuçlarına bakıldı. Pozitif grup viral yüklerine göre 1. grup (n=39) 101-250copy/ml, 2. grup(n=40) 251-1000copy/ml, 3. grup (n=43) 1001 copy/ml ve üstü olarak 3 gruba ayrıldı. Taburcu, CMV PCR pozitiflik öncesi, pozitiflik esnası, pozitiflikten 6 ve 12 ay sonraki sonuçlarına bakılarak ayrıntılı incelendi. Negatif ve pozitif gruplar arasında taburculuk anında kreatinin ve GFH değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0,05). 6. ve 12. aylarda pozitif grupta negatif gruba göre kreatinin seviyelerinin yüksek (p=0.000), GFH seviyelerinin düşük olduğu tespit edildi (p=0.000). Pozitif gruptaki hastalar arasında viral yük arttıkça kreatinin seviyelerinin yükseldiği, GFH seviyelerinin azaldığı görüldü (p0,05). Bu sonuçlar, CMV enfeksiyonunun böbrek nakil alıcılarında ileri dönem böbrek fonksiyonları üzerine olumsuz etkisi olduğunu tespit ettik. Hastaların rutin kontrollerinde böbrek fonksiyon bozukluğu izlendiğinde CMV enfeksiyonunun etken olabileceğinin düşünülmesi, CMV enfeksiyonu tedavisinin erken başlanması böbrek fonksiyonları ve böbrek sağkalımı açısından önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
This study includes 299 renal transplant patients who underwent transplantation between January 1, 2018, and October 1, 2023, at Gaziantep University Faculty of Medicine Hospital, Organ Transplant Clinic. The impact of CMV infection and viral load on laboratory values, including creatinine, GFR, proteinuria, uric acid, LDL, and albumin, as well as on the rejection and survival of the transplanted kidney, was evaluated. Patients were classified into two groups: those with CMV PCR ≤100 copies/ml as negative (n=77) and those with CMV PCR ≥101 copies/ml as positive (n=122). Discharge, 6-month, and 12-month outcomes of the groups were assessed. The positive group was divided into three subgroups based on viral load: Group 1 (n=39, 101-250 copies/ml), Group 2 (n=40, 251-1000 copies/ml), and Group 3 (n=43, ≥1001 copies/ml). Detailed analysis was conducted by examining the results at discharge, prior to CMV PCR positivity, at the time of positivity, and at 6 and 12 months post-positivity. No statistically significant difference was observed in creatinine and GFR values at the time of discharge between the negative and positive groups (p>0.05). At 6 and 12 months, creatinine levels were found to be higher (p=0.000) and GFR levels lower (p=0.000) in the positive group compared to the negative group. Among patients in the positive group, as viral load increased, creatinine levels were observed to rise, and GFR levels to decrease (p0.05). These findings suggest that CMV infection has a detrimental effect on long-term renal function in kidney transplant recipients. Considering CMV infection as a potential factor when renal dysfunction is observed during routine follow-ups and initiating early treatment for CMV infection may be important for kidney function and renal survival.