Tiroid nodüllerinin ultrason, ince iğne aspirasyon biyopsisi ve patoloji raporlarının değerlendirilmesi: tanısal doğruluk ve tedavi yönetimine yönelik retrospektif bir inceleme
Evaluation of thyroid nodules through ultrasound, fine needle aspiration biopsy and pathology reports: A retrospective review of diagnostic accuracy and therapeutic management
  1. Tez No: 908515
  2. Yazar: ALPEREN DALKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYDEDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızın amacı tiroid nodüllerinin ultrason, ince iğne aspirasyon biyopsisi ve patoloji sonuçlarının ilişkisini araştırmak ve bu yöntemlerin birbiriyle olan ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmamızda 01.01.2019- 01.11.2023 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniği'nde total tiroidektomi uygulanan hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. 18 yaş üzeri, preoperatif detaylı tiroid ultrasonu ile değerlendirilen, İİAB yapılan ve total tiroidektomi geçiren hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Radyoloji anabilim dalı tarafından tiroid nodüllerine ultrason görüntülemesi yapılmış ve ince iğne aspirasyon biyopsi örnekleri alınmıştır. Biyopsi ve cerrahi materyallerin incelenmesi ise patoloji kliniği tarafından gerçekleştirilmiştir. Veriler üniversite hastanesinin otomasyon sisteminden elde edilmiş ve toplamda 336 hastaya ait veri toplanmıştır. Toplam 336 hasta çalışmamıza dahil edildi. 336 hastanın %74,7'si (n:251) kadın, %25,3'si (n:85) erkek hastadır. Yaş ortalaması 49,24 (19-81)'dur, en yaşlı hasta 81 en genç hasta 18 yaşındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the relationship between ultrasound, fine needle aspiration biopsy (FNAB) and pathology results of thyroid nodules and to reveal the relationship between these methods. Patients who underwent total thyroidectomy between 01.01.2019 and 01.11.2023 at Celal Bayar University General Surgery Clinic were retrospectively evaluated ın our study.Patients over 18 years of age, who had undergone detailed preoperative thyroid ultrasound, FNAB and total thyroidectomy were included in the study.Since thyroid nodule ultrasound imaging and FNAB samples were obtained by the Radiology Department, while the biopsy and surgical specimens were analyzed by the Pathology Department. Data of 336 patients that were collected from the hospital's automation system were subject to analyzation. Of these 336 patients, 74.7% (n=251) were female and 25.3% (n=85) were male. The average age was 49.24 years (19- 81), while the oldest patient being 81 years old, the youngest patient was 18 years old.