Agroekolojik arıcılığın sürdürülebilirliğinin sınırlılıkları: Tahtalı Havzası agroekolojik arıcılık projesi örneği
The limitations of agroecological beekeeping's sustainability: The case of Tahtalı Area agroecological beekeeping project
  1. Tez No: 908536
  2. Yazar: ÖMÜRCAN VEYSEL ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNA FURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmanın amacı, İzmir'in Menderes ilçesinde bulunan Tahtalı Havzası'nda ÇARIK derneği ve ApiKoop tarafından yürütülen Tahtalı Havzası Agroekolojik Arıcılık Projesi kapsamında agroekolojik arıcılığın sürdürülmesinde rol oynayan faktörleri tespit ederek, Türkiye'de Agroekolojik arıcılığın ne derece varlık gösterebileceğini ve yaygınlaşabileceğini incelemektir. Bu bağlamda; Türkiye'de küreselleşen tarım etkisinde uygulanan yapısal uyum politikalarının küçük ölçekli aile çiftçiliğini, tarımsal üretimi, ürünleri ve tüketiciyi nasıl etkilediği önem kazanmaktadır. Agroekolojik arıcılığın sürdürülebilmesi için endüstriyel arıcılıktan ayrışan yönleri, üreticilerin ihtiyaçları, kooperatif faaliyetleri ve Tahtalı Havzası'nı projeye uygun kılan fiziki koşullar analiz edilmiştir. Araştırmada olasılıklı olmayan örneklem yöntemlerinden kartopu örneklem tekniği ile belirlenen 25 üretici ve 2 kooperatif yetkilisi ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Arıcıların, maliyet artışları ve değişen tüketim alışkanlıkları nedeniyle, kendileri gibi küçük ölçekli üreticilerin geleceğine dair olumsuz öngörülere sahip oldukları tespit edilmiştir. Agroekolojik arıcılığın sürdürülebilirliğini sağlamak için karar alıcılar tarafından hayata geçirilecek bir tarımsal planlama ve güçlü kooperatif yapılanmalarının gerekli olduğu belirlenmiştir. Agroekolojik arıcılığı endüstriyel arıcılıktan ayıran temel farklılıkların, kâr odaklı müdahalelerin azlığı, taşımaya dayalı olmayan arıcılık ve bitkisel ilaç kullanımına öncelik verilmesi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to identify the factors that play a role in sustaining agroecological beekeeping within the framework of the Agroecological Beekeeping Project conducted by the ÇARIK association and ApiKoop in the Tahtalı Basin located in the Menderes district of İzmir. The study also aims to assess to what extent agroecological beekeeping can establish a presence and spread in Turkey. In this context, it becomes crucial to understand how the structural adjustment policies implemented under the influence of globalized agriculture in Turkey affect small-scale family farming, agricultural production, products, and consumers. In order to sustain agroecological beekeeping, its differentiating aspects from industrial beekeeping, the needs of producers, cooperative activities and the physical conditions that make the Tahtalı Basin suitable for the project were analyzed. In the research, in-depth interviews were conducted with twenty-five producers and two cooperative officials that are found by snowball sampling method. It has been observed that beekeepers hold pessimistic views about the future of small-scale producers due to rising costs. To ensure the sustainability of agroecological beekeeping, it has been determined that an agricultural plan implemented by decision-makers and strong cooperative structures are necessary. The key differences that distinguish agroecological beekeeping from industrial beekeeping have been observed to be the reduced emphasis on profit-driven interventions, stationary beekeeping, and the prioritization of herbal medicine use.