Türkiye'den Danimarka'ya uluslararası evlilik göçünün sosyolojik analizi
Sociological analysis of international marriage migration from Turkey to Denmark
  1. Tez No: 908575
  2. Yazar: COŞKUN SAĞLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BEŞİRLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 413
Özet
Bu araştırmanın amacı Danimarkalı kadınlarla evlenip uluslararası evlilik göçüyle Danimarka'ya göç eden Türk erkeklerin ve onların Danimarkalı eşlerinin aile kurma aşamasında ve sonrasında yaşadıkları süreçleri sosyolojik açıdan ele almaktır. Evlenme öncesi süreç, evlilik süreci ve evliliğin sürdürebilirliği konuları araştırma kapsamında analiz edilmiştir. Araştırmanın verileri nitel metodun veri toplama araçları olan görüşme, gözlem ve doküman incelemesi yoluyla elde edilmiştir. 15'i erkek evlilik göçmeni ve beşi Danimarkalı kadın olmak üzere toplamda 20 kişi ile derinlemesine görüşme yapılmış, bir ay boyunca Danimarka/Aarhus'ta evlilik göçmenleri üzerine çeşitli gözlemlerde bulunulmuş ve konuyla alakalı sosyal medya kaynakları kullanılarak doküman incelemesi yapılmıştır. Görüşmelerin analizinde MAXQDA-20 programı kullanılmış, tümevarımsal metotla temalar ve alt başlıklar elde edilmiştir. Evlilik göçmenlerinin en önemli göç etme sebebinin gelecek kaygısı, evlenme sebebinin ise oturum izni almak olduğu ortaya konmuştur. Evlilik merasimi olarak genellikle geleneksel düğün törenlerinin pek yapılmadığı ve diğer evlilik ritüellerinin de yerine getirilmediği tespit edilmiştir. Bir an önce Danimarka oturumunu elde etmek amacıyla katılımcıların önemli bir kısmının erken sayılabilecek bir yaşta evlendikleri tespit edilmiştir. Evlendikten sonra erkeğin Türkiye'deki ailesinin ya çok az ya da hiç ziyaret edilmediği, bazı evlilik göçmenlerinin ebeveynlerinin gelinlerini ve torunlarını hiç görmediği bulgusu elde edilmiştir. Gerek Türk erkeklerin gerekse Danimarkalı kadınların hem birbirlerini hem de birbirlerinin ailesini kabullenmekte büyük oranda sorun yaşadıkları ortaya konmuştur. Çoğu katılımcının eşinin ailesiyle herhangi bir şekilde akrabalık bağı geliştirmediği, bazı katılımcıların ise kısmen geliştirebildiği, eşlerin aileleri arasında ise hiçbir şekilde akrabalık bağının kurulmadığı, tespit edilmiştir. Görüşülen katılımcıların evliliklerinde uyum problemleri başta olmak üzere birçok sorunun yaşandığı, ayrıca boşanmaya yol açacak faktörlerin fazla olduğu bulgusu elde edilmiştir. Çocuk yetiştirme konusunda iki taraf arasında kültürel çatışmaların yaşandığı, bu evlilikler sonucu doğan çocukların tamamen Danimarka kültürüne göre yetiştirildiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to sociologically examine the processes experienced by Turkish men who married Danish women and migrated to Denmark through international marriage migration and their Danish wives during and after the family formation phase. The premarital process, the marriage process and the sustainability of marriage were analyzed within the scope of the research. The data of the research were obtained through interview, observation and document analysis, which are data collection tools of qualitative method. In-depth interviews were conducted with a total of 20 people, including 15 male marriage migrants and five Danish women, various observations were made on marriage migrants in Denmark/Aarhus for a month, and document analysis was conducted using relevant social media sources. The MAXQDA-20 program was used to analyze the interviews, and themes and subheadings were obtained by inductive method. It has been revealed that the most important reason for marriage migrants to migrate is concern for the future and the reason for marriage is to obtain a residence permit. It has been determined that traditional wedding ceremonies are not usually performed as marriage ceremonies and other marriage rituals are not fulfilled. It was found that a significant number of the participants married at a relatively early age in order to obtain Danish residence permit as soon as possible. It was found that after the marriage, there was little or no visit to the man's family in Turkey, and that the parents of some marriage migrants never saw their daughters-in-law and grandchildren. It was revealed that both Turkish men and Danish women had a great deal of trouble accepting each other and each other's families. It was found that most of the participants did not develop any kind of kinship ties with their spouse's family, while some participants partially did, and no kinship ties were established between the families of the spouses. It was found that there were many problems in the marriages of the interviewed participants, especially adjustment problems, and that there were many factors that would lead to divorce. It has been revealed that there are cultural conflicts between the two parties in terms of raising children, and that the children born as a result of these marriages are raised entirely according to Danish culture.