Orta öğretimde laboratuvar çalışmasının öğrencinin başarısına etkisi
The Effects of investigative-oriented laboratory method on second-year chemistry students
  1. Tez No: 90858
  2. Yazar: BEDRİYE KAZANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT SALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
-vn- ÖZET Bu çalışmanın amacı, Geleneksel Öğretim Yöntemi (Öğretim Yöntemi - 1) ve Geleneksel öğretime ilave olarak verilen Araştırmaya Yönelik Laboratuvar Yön teminin (Öğretim Yöntemi -2) öğrencilerin kimya başarısına etkisinin karşılaştı rılması ve Araştırmaya Yönelik Laboratuvar yönteminin, kimya öğretimine sağla yacağı katkıların deneysel olarak bulunmasıdır. Bu çalışmada, 2 adet lise 2. sınıftan seçilen toplam 59 denek kullanılmıştır. Verileri toplamak için Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi, Kimya Başarı Testi ve Laboratuvar Tutum ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonunda;. Geleneksel öğretim metoduna ilave olarak Araştırmaya Yönelik Laboratuvar yönteminden faydalanan öğrencilerin, geleneksel öğretim yönteminden faydalanan öğrencilere oranla daha başarılı oldukları bulun muştur.. Araştırmaya Yönelik Laboratuvar yönteminden faydalanan öğrencilerin laboratuvara karşı tutumlarında olumlu bir artış olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-VIII- ABSTRACT The aims of this study are to explore and compare the effects of traditional (lecture-based) and investigative-oriented laboratory chemistry teaching methods and also to find out the contribution of the latter on chemistry achievement of high school students. The study involved a total of 59 second year upper secondary school stu dents. Students were selected from two classes of the same secondary school and were mixed ability. Three different instruments; Logical Thinking Ability Test, Chemistry Achievement Test and Laboratory Attitude Scale were used to collect data from the students involved in the study. The following findings are reported;. Students who are taught via the investigative-oriented chemistry labora tory method are more succesful than those who are taught through the tra ditional teaching method.. The investigative - oriented chemistry laboratory method increases stu dents' positive attitude towards chemistry laboratory.