Assessment framework to evaluatethe strategic plant role in international manufacturing network
Uluslararası üretim ağında stratejik tesis rolünü değerlendirme çerçevesi
  1. Tez No: 908589
  2. Yazar: BÜLENT İBRAHİM TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DONATELLA CORTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Politechnico di Milano (Technical University of Milan)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amacımız, uluslararası üretim ağlarındaki fabrikaların rollerindeki değişimleri ve evrimleri ölçmeyi sağlayan stratejik bir değerlendirme modeli belirlemektir. Ferdows'un stratejik fabrika rolleri çerçevesini referans alarak, dikey eksen yetkinliklerinin net ve sağlam bir şekilde işlemselleştirilmesi sağlanmıştır. Dikey eksenin daha ayrıntılı bir şekilde yeniden tanımlanması (işlemselleştirme) ile, zaman içinde fabrikaların stratejik rollerindeki değişimlerin daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir. İşlemselleştirmenin ardından, stratejik değerlendirme modelimiz için şirketlerin kuruluş ve mevcut durumlarındaki değişimlerini analiz etmek ve yorumlamak üzere bazı unsurlar ve göstergeler sunulmuştur. Ayrıca, tesislerin sürdürülebilirliğini gözlemlemek için bir değerlendirme modeli oluşturulmuştur. Geliştirilen araç, çok uluslu şirketlerin tesisleri üzerinde test edilmiş ve zaman içinde stratejik fabrika rollerindeki bazı değişimler tespit edilmiştir. Farklı tesisleri Ferdows'un modelinde yatay ve dikey eksenleri inceleyerek konumlandırmak suretiyle, fabrikaların stratejik rollerindeki değişimleri görebildik ve bu sayede şirketlerin uluslararası üretim ağları bağlamında tesislere ilişkin yorum ve önerilerde bulunabildik. Sonuç olarak, modelimizin operasyon yönetiminin uluslararası bağlamına önemli bir katkı sağlayabileceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our objective is to specify a strategic assessment model that enables the measurement of changes and evolution in the roles of factories in international manufacturing networks. Taking as a reference Ferdows' framework on strategic factory roles, a clear and solid operationalization of vertical axis competences is provided. By redefining the vertical axis in a more detailed way i.e. operationalization, it is aimed to understand changes better in the strategic roles of factories over time. After the operationalization, it is provided some elements and indicators for our strategic assessment model to analyze and interpret the changes of companies' situation at establishment and presence. It is also created an assessment model for observing sustainability of plants. Our instrument was tested with the plants of multinational companies where we can find some changes in the strategic factory roles over time. Placing several different plants on Ferdows' model by investigating horizontal and vertical axis, we were able to see the changes in strategic roles of factories so that, we were able to make comments and suggestions about plants with respect to international manufacturing network of companies. In conclusion, it is believed that our model can make significant contribution to the international context of operations management.