Doğum korkusuyla baş etmede sosyal paylaşım platformu ve çevrimiçi doğuma hazırlık eğitiminin kullanılabilirliğini ve etkinliğini değerlendirme
Evaluating the usability and effectiveness of social network site platform with online birth class in coping with the fear of childbirth
  1. Tez No: 908604
  2. Yazar: ZEYNEP ALPUĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Obstetrics and Gynecology, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, doğum korkusuyla baş etmede sosyal paylaşım platformu ve çevrimiçi doğuma hazırlık eğitiminin kullanılabilirliğini ve etkinliğini test etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma tanımlayıcı analiz ve ön test – son test kontrol gruplu deneysel olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci aşaması olan tanımlayıcı analiz bölümünde; doğum korkusuna ilişkin bilgi veren 35 Türkçe ve 21 İngilizce web sitesine ait veriler analiz edilmiş ve bu analiz doğrultusunda doğum korkusuyla baş etmeye yönelik dogumdankorkma.org sosyal paylaşım platformu geliştirilmiştir. Araştırmanın ön test – son test kontrol gruplu deneysel olarak yürütülen ikinci aşamasında ise, dogumdankorkma.org sosyal paylaşım platformuna başvuran aileler üzerinde çevrimiçi doğuma hazırlık eğitiminin etkinliği değerlendirilmiştir. Araştırma Eylül 2021- Aralık 2021 tarihleri arasında video konferans yoluyla verilen doğuma hazırlık eğitimi; toplam 89 gebe ve eşi ile (çalışma grubu: 44 eş ve kontrol grubu: 45 eş) yürütülmüştür. Çalışma grubuna 2 gün/10 saat süren çevrimiçi doğuma hazırlık eğitimi verilmiştir. Kontrol grubuna ise araştırmacı tarafından hazırlanan doğuma hazırlık rehberi, e-kitap şeklinde iletilmiş ve 2 gün içinde okumaları istenmiştir. Araştırmada veriler, eşlerin çevrimiçi olarak doldurdukları öz bildirim ölçeklerinin değerlendirilmesiyle elde edilmiştir. Sadece kadın katılımcılar; Gebe Bilgi Formu, Wijma Doğum Beklentisi Ölçeği A versiyonu, Doğum Öz yeterlilik Ölçeği Kısa Formunu doldurmuşlardır. Hem kadın hem de erkek katılımcılar; Spielberger Durumluk Kaygı Ölçeğini doldurmuşlardır. Çalışma grubundaki gebeliğinin 38. haftasına gelmiş kadınlara, Doğum Öz Yeterlilik Kısa Formu 2. kez izleme testi olarak uygulanmıştır. Çevrimiçi doğuma hazırlık eğitimi verilen çalışma grubundaki kadın katılımcıların ön test ve son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında; Wijma Doğum Beklentisi Ölçeği (p=0,330), kadın ve erkek katılımcıların Durumluk Kaygı Ölçeği (p=0,11) olup, istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Çalışma grubundaki kadın katılımcıların Doğum Öz Yeterlilik Kısa Formu ön test ve son test puan ortalaması karşılaştırıldığında (p= 0,000) olup, son test puanları anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Doğuma Hazırlık Rehberi e-kitap okuyan kontrol grubundaki iv kadın katılımcıların ön test ve son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında; Wijma Doğum Beklentisi Ölçeği (p=0,824), kadın ve erkek katılımcıların Durumluk Kaygı Ölçeği (p=0,55) olup, istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Kontrol grubundaki kadın katılımcıların Doğum Öz Yeterlilik Kısa Formu ön test son test puan ortalaması karşılaştırıldığında (p= 0,003) olup, son test puanları anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Buna göre; çevrimiçi eğitim sonrası kadın katılımcıların Wijma Doğum Beklentisi Ölçeği (p=0,330) ve kitap sonrası (p=0,824) olup, anlamlı farklılık bulunamamıştır. Doğum Öz Yeterlilik Kısa Formu ön test ve son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında; çalışma grubunun (p= 0,000) ve kontrol grubunun (p=0,003) son test puanları anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Çalışma ve kontrol grubundaki kadın ve erkeklerin Spielberger Durumluk Kaygı Ölçeği ön test son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında; çalışma grubu (p=0,11) ve kontrol grubu (p=0,055) arasında anlamlı farklılık olmamıştır. Çalışma grubundaki gebeliğinin 38. haftasına gelmiş kadınların Doğum Öz Yeterlilik Kısa Formu son test ve izleme testi puan ortalamaları karşılaştırıldığında (p=0,183) olup, istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamış, doğum öz yeterlilik puanlarının 38. gebelik haftasında da yüksek olduğu görülmüştür. Bu çalışmada kadın ve erkeklere uygulanan çevrimiçi doğuma hazırlık eğitiminin ve doğuma hazırlık rehberi e-kitabının verilerini değerlendirdiğimizde: her iki yöntem ile bilgi vermenin de kadınlarda doğum öz yeterliliğini artırdığı; çevrimiçi doğuma hazırlık eğitiminin kadın ve erkeklerde kaygı düzeyini azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Doğum öncesi bakım uygulamaları kapsamında geliştirilen e-sağlık müdahalelerinin, gebe ve ailelerinin tıbbi destek ile birlikte sosyal destek alabilmelerine olanak sağladığı ve e-sağlık müdahalesi olan çevrimiçi doğuma hazırlık eğitimi ve doğuma hazırlık rehberi e-kitabının rutin sağlık hizmetleriyle birlikte uygulanarak doğum öz yeterliliği arttırabileceği sonucuna varılmıştır. Bu şekilde, doğum korkusu ile ilişkili sezaryen tercihlerini etkileyebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to test the usability and effectiveness of social network site with online birth preparation courses in coping with the fear of childbirth. The study was completed in two stages; the first stage was descriptive analysis, and the second stage was the pretest-posttest experimental control group. In the descriptive analysis section, data from 35 Turkish and 21 English websites that provide information on fear of childbirth were analyzed and the dogumdankorkma.org was developed in line with this analysis to cope with fear of childbirth. In the second stage of the study, which was conducted with the pretest-posttest experimental control group, the effectiveness of online birth preparation training was evaluated in families who applied to the dogumdankorkma.org. Online birth preparation courses given via video conference and birth preparation guide delivered as an e-book between September 2021 - December 2021. The study was conducted with a total of 89 pregnant women and their spouses (study: 44 families and control: 45 families). The study group was given 2 days/10 hours of online childbirth preparation courses. The childbirth preparation guide prepared by the researcher was sent to the control group as an e-book and they were asked to read it within 2 days. The data in the research were obtained by evaluating the self-report scales filled out by the spouses online. Pregnant Information Form, Wijma Birth Expectancy Scale Version A, Birth Self-Efficacy Scale Short Form were filled only female participants. The Spielberger State Anxiety Scale was filled both female and male participants. Birth Self-Efficacy Scale Short Form was applied for the second time, as a follow-up test, to the woman in the study group, who reached 38 gestational week. When the differences pre-test and post-test mean scores of the female participants in the study group given online birth preparation courses were compared; Wijma Birth Expectation Scale (p=0,330), State Anxiety Scale (p=0,11) of male and female participants, and no statistically significant difference was found. When the Birth Self-Efficacy Short Form pre-test and post-test mean scores of the female participants in the study group were compared (p= 0,000), their post-test scores were found to be significantly higher. When the pre-test and post-test mean scores of the female participants in the control group who read the Birth Preparation Guide evi book were compared; Wijma Birth Expectation Scale (p=0,824), State Anxiety Scale (p=0.55) of male and female participants, and no statistically significant difference was found. When the Birth Self-Efficacy Short Form pre-test and post-test mean scores of the female participants in the control group were compared (p=0,003), their posttest scores were found to be significantly higher. According to this; Wijma Birth Expectation Scale (p=0,330) and post-book (p=0,824) female participants after online training, and no significant difference was found. When the pre-test and post-test mean scores of the Birth Self-Efficacy Short Form were compared; The post-test scores of the study group (p= 0,000) and control group (p=0,003) were found to be significantly higher. When the Spielberger State Anxiety Scale pre-test and post-test mean scores of women and men in the study and control groups were compared; There was no significant difference between the study group (p=0,11) and the control group (p=0.055). When the differences between post-test and follow-up test mean scores of Birth Self-Efficacy Short Form of the women in the study group who came to the 38th week of pregnancy were compared: no significant difference was observed (p=0,183). It was seen that the birth self-efficacy scores also were high at the 38th gestational week. In this study, when we evaluated the data of the online birth preparation courses and the birth preparation guide e-book applied to women and men: it was found that giving information with both methods increased the birth self-efficacy in women and online childbirth preparation courses reduces the level of anxiety in men and women. Within the scope of antenatal care services; applying the e-health intervention online birth preparation courses and the birth preparation guide e-book together with routine prenatal health services, birth self-efficacy can be increased and fear of childbirth can be reduced. It has been concluded that the e-health interventions developed allow pregnant women and their families to receive social support along with medical support. In this way, it was concluded that cesarean section preferences related to the fear of childbirth may be affected.