İnterferon regülatör faktör düzeylerininbehçet hastalığı ile ilişkisi
The relationship between interferon regulatory factor levels and behçet's disease
  1. Tez No: 908619
  2. Yazar: MURAT ÇİBİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Behçet hastalığında İnterferon Regülatör Faktör (IRF) düzeylerini değerlendirmektir. Randomize kontrollü çalışmamıza, 60 Behçet hastası ile 60 kişilik sağlıklı gönüllü dahil edildi. Behçet hastaları ve sağlıklı gönüllülerin IRF değerleri karşılaştırıldı. Bununla birlikte Behçet hastalığının klinik bulguları ile IRF değerleri arasındaki ilişkiyi değerlendirdik. Çalışmamızın sonuçları değerlendirildiğinde, IRF3 değeri Behçet hastalarında istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunurken, IRF4 ve IRF7 değerleri ise Behçet hastalarında istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. (p< 0,05) IRF1, IRF2, IRF5, IRF6, IRF8 değerlerinde ise istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Yüksek IRF4 ve IRF 7 değerleri'nin papülopüstüler lezyon, genital ülser, pozitif paterji testi ve artrit ile, ek olarak IRF7'nin GİS tutulumu ile ilişkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the levels of Interferon Regulatory Factors (IRFs) in Behçet's disease. Our randomized controlled study included 60 patients with Behçet's disease and 60 healthy volunteers. IRF levels were compared between patients with Behçet's disease and healthy controls. Additionally, we assessed the relationship between clinical manifestations of Behçet's disease and IRF levels. Our study findings indicate that IRF3 levels were statistically significantly lower in patients with Behçet's disease, whereas IRF4 and IRF7 levels were statistically significantly higher (p < 0.05). No statistically significant differences were found for IRF1, IRF2, IRF5, IRF6, or IRF8 levels. Elevated IRF4 and IRF7 levels were associated with papulopustular lesions, genital ulcers, a positive pathergy test, and arthritis, while IRF7 was additionally associated with gastrointestinal involvement.