Dijital oyunlarda ihtiyaç tatmini ve işle bütünleşme ilişkisi: Oyunla bütünleşmenin ve olumlu duygulanımın aracı, sorumluluğun düzenleyici rolü
Need satisfaction in video games and work engagement relationship: The mediating roles of video game engagement and positive affect and the moderating role of conscientiousness
  1. Tez No: 908643
  2. Yazar: ELİFNUR ZORLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KARANFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mevcut çalışmanın amacı, dijital oyunlarda ihtiyaç tatmini ve işle bütünleşme ilişkisinde oyunla bütünleşme ile olumlu duygulanımın aracılık, sorumluluğun düzenleyici rolünün incelenmesidir. Çalışma, en az 6 aydır bir işte çalışan ve dijital oyun oynayan 250 kişi ile yürütülmüştür. Katılımcılar Temel Demografik Bilgi Formu, Temel Psikolojik İhtiyaçların Tatmini Ölçeği, Utrecht İşle Bütünleşme Ölçeği, Oyunla Bütünleşme Ölçeği, Pozitif Duygulanım Ölçümü, Beş Faktör Kişilik Envanterini içeren anket paketini tamamlamışlardır. Araştırma hipotezleri, düzenleyicilik ve aracılık testleri ile sınanmıştır. Düzenleyicilik ve aracılık analizleri Hayes Process macro eklentisi ile yürütülmüştür. Çalışmanın sonuçları, dijital oyunlarda ihtiyaç tatmini ve işle bütünleşme ilişkisinde oyunla bütünleşmenin aracı rolünün anlamlı olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, olumlu duygulanımın aracılık rolünün anlamlı olmadığı bulunmuştur. Oyunla bütünleşme ve işle bütünleşme ilişkisinde sorumluluğun düzenleyici rolü desteklenmemiştir. Elde edilen bulgular alanyazın ışığında tartışılmış ve araştırmanın sınırlılıklarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to examine the mediating role of game engagement and positive affect and the moderating role of conscientiousness in the relationship between need satisfaction in digital games and work engagement. The study was conducted with 250 participants who have been working in a job for at least six months and play digital games. Participants completed a survey package including the Demographic Information Form, Basic Psychological Need Satisfaction Scale, Utrecht Work Engagement Scale, Game Engagement Scale, Positive Affect Measure and the Big Five Personality Inventory. The research hypotheses were tested through moderation and mediation analyses, which were conducted using the Hayes Process macro. The study findings revealed that game engagement had a significant mediating role in the relationship between need satisfaction in digital games and work engagement. However, the mediating role of positive affect was not supported. The moderating role of conscientiousness in the relationship between game engagement and work engagement was not supported. The findings were discussed in the light of the literature and suggestions were made regarding the limitations of the research and future directions.