İhtiyatî haczin icrası
Execution of the precautionary seizure
  1. Tez No: 908645
  2. Yazar: ÖYKÜ ÇALIŞKAN ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Borç ilişkilerinde borçlunun borcunu gerektiği gibi yerine getirmemesinden kaynaklı uyuşmazlıkların çıkması doğaldır. Alacaklı hakkını elde edebilmek adına devlet korumasına başvurduğunda ya uzun ve çekişmeli bir dava sürecine girecek ya da icra takibi başlatarak çeşitli uğraşlar sonucu alacağına kavuşmaya çalışacaktır. Ancak alacaklının uzun ve meşakkatli hak arama sürecinden, kötüniyetli borçluların faydalanabilmesi, her zaman durum bu olmamakla birlikte, olasılık dâhilindedir. Bu nedenle alacaklıyı alacağına kavuşana kadar güvence altında tutma gereği hâsıl olmuştur. Para alacakları bakımından uygulama bulan özel bir geçici hukukî koruma türü olarak ihtiyatî haciz bu amaçla hukukumuza girmiştir. Güncel mevzuatımız içerisinde 2004 Sayılı İcra ve İflas Kanunu'nun 257–268. maddeleri arasında genel olarak düzenlenmiş olup özel kanunlarda da ihtiyatî hacizle ilgili hükümlere rastlamak mümkündür. İhtiyatî haciz, asıl alacak kesin olarak ispat edildiğinde, alacaklının onu tahsil edebilmesini güvence altına alan bir geçici hukukî koruma türüdür. Bu çalışmada öncelikle, ihtiyatî haciz kurumu yargılama ve icra aşaması olarak ikiye ayrılmış, genel özellikleri ve benzer kurumlardan farkı ortaya konduktan sonra ihtiyatî haciz kararının niteliği ve sonuçları açıklanarak asıl olarak icra aşaması üzerinde durulmuştur. Çalışmada doktrinde yer alan kaynaklar taranarak bilgiler ve tartışmalı konular aktarılmış, içtihatlardan yararlanarak uygulamadaki durum ortaya konmuş, kendi görüş ve önerilerimiz sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the context of debt relationships, disputes arising from the debtor's failure to fulfill their debt obligations as required are natural. When applying for legal protection from the state, the creditor will either enter into a prolonged and contentious legal process or initiate execution proceedings in order to obtain his right as a creditor through various efforts. While it may not always be the case, there is a possibility that malicious debtors may take advantage of the creditor's long and challenging process of seeking justice. Therefore, the necessity to secure the creditor, until he obtains his receviable, has arisen. Precautionary seizure, as a special type of temporary legal protection found in terms of receivables, has entered our legal system for this purpose. Within our current legislation, precautionary seizure is regulated mostly in Execution and Bankruptcy Law No. 2004 between Articles 257-268, it is possible to come across provisions related to precautionary seizure in special laws too. When the debt is conclusively proven in the main trial, the creditor's ability to collect is ensured by precautionary seizure, a type of temporary legal protection. In this thesis, firstly, precautionary seizure as a legal institution has been divided into two parts: judicial proceedings and executional proceedings. After presenting its general characteristics and distinguishing it from similar institutions, the nature and consequences of the precautionary attachment decision are explained, with primary emphasis placed on the enforcement stage. In this thesis, the sources in the doctrine have been searched and controversial topics has been mentioned, the situation in practise has been determined by benefiting from court decisions, our own opinions and suggestions have been presented.