Ergenlerde akıllı telefon bağımlılığı ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between smartphone addiction and trait anger and anger expression styles in adolescents
  1. Tez No: 908730
  2. Yazar: DESTEGÜL AYGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Araştırmanın ana amacı; ergenlerde akıllı telefon bağımlılığı ile öfke ifade tarzları ve sürekli öfke arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Ayrıca ergenlerin akıllı telefon bağımlılık düzeyleri, öfke ifade tarzları ve sürekli öfke düzeyleri ile sınıf dü-zeyi, cinsiyet ve lise türü arasındaki anlamlı farklılık incelenmiştir. Yöntem: Araştırma, ilişkisel tarama yöntemine göre tasarlanmış nicel bir araş-tırmadır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Mersin ilindeki dört farklı lise türünde öğrenim gören toplamda 713 öğrenci oluşturmaktadır. Araştır-mada Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Versiyonu, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Bulgular: Akıllı telefon bağımlılığının, öfke ifade tarzlarının ve sürekli öfke-nin sınıf düzeyi, cinsiyet ve lise türüne göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı bulunmuş-tur. Ayrıca akıllı telefon bağımlılığı ile sürekli öfke, öfke içe vurumu ve öfke dışa vu-rumu arasında pozitif yönde manidar bir ilişki, akıllı telefon bağımlılığı ile öfke kont-rolü arasında ise negatif yönde manidar bir ilişki bulunmuştur. Sonuç ve Öneriler: Akıllı telefon bağımlılığı; öfke içe vurumu, öfke dışa vu-rumu ve sürekli öfkeyi pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde, öfke kontrolünü ise nega-tif yönde ve anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Diğer bir deyişle akıllı telefon bağım-lılık düzeyi yükseldikçe sürekli öfke, öfke içe vurumu ve öfke dışa vurumu artmaktay-ken öfke kontrolünün ise azaldığı sonucuna varılmıştır. Lise düzeyinde akıllı telefon bağımlılığı ve öfke ile baş etme yollarına yönelik rehberlik ve psikolojik danışma ça-lışmaları arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of the research; is to study the relationship be-tween smartphone addiction and anger expression styles and trait anger in adolescents. Additionally, the significant difference between adolescents' smartphone addiction levels, anger expression styles, trait anger level and gender, high school type and grade level were examined. Method: The research is quantitative research designed according to the rela-tional screening method. The sample of the research consists of a total of 713 students studying in four different types of high schools in Mersin province in the 2023-2024 academic year. The Short Version of the Smartphone Addiction Scale, Trait Anger and Anger Expression Style Scale and Personal Information Form were used in the re-search. Results: It was found that smartphone addiction, anger expression styles and trait anger differ significantly according to grade level, gender and high school type. Additionally, a positive significant relationship was found between smartphone addic-tion and trait anger, anger in and anger out, and a negative significant relationship was found between smartphone addiction and anger control. Conclusion and Suggestions: It was concluded that smartphone addiction pre-dicts anger in, anger out and trait anger positively and significantly, and anger control negatively and significantly. In other words, it was concluded that as the level of smartphone addiction increases, trait anger, anger expression and anger expression increase, while anger control decreases. Guidance and psychological counseling stud-ies on ways to cope with smartphone addiction and anger can be increased at the high school level.