İş sözleşmesinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırılık sebebiyle haklı nedenle feshi
Termination of employment contract with just cause due to violation of morality and goodwill rules
  1. Tez No: 908732
  2. Yazar: KAMİLE İREM YETER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI NANECİ ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İş Hukuku geçen zaman içerisinde çeşitli aşamalardan geçmiştir. Zaman içerisinde ekonomik yönden zayıf taraf olan işçinin korunması yönünde düzenlemeler yapılmıştır. İşçinin korunması fikri sosyal devlet ilkesinin uygulanması, emeğin devlet tarafından korunması ve yasal düzenlemeler ile hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Yasal düzenlemeler ile işçinin koruma altına alınması taraflar arasındaki güç dengesini hakkaniyete aykırı bir şekilde bozmamalıdır. Dolayısıyla kanun koyucu işverene gerekli şartların gerçekleşmesi durumunda iş sözleşmesini feshetme hakkı tanımıştır. Çalışmamıza konu ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırılık nedeniyle fesih, kanunumuzun 24 ve 25. maddesinin 2. altbaşlığında haklı nedenle derhal fesih hakları içerisinde sayılmıştır. İşveren, sözleşmenin süresinin belli olup olmaması farketmeksizin kanunda sayılan hallerde sözleşmenin süresi bitmeden ya da bildirim süresi beklenmeden sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir. Aynı sebebe dayalı fesih hakkı işçiye de tanınmıştır. Konumuzu oluşturan haklı neden kavramı Türk Borçlar Kanunu tarafından tanımlanmıştır. Buna göre,“Sözleşmeyi fesheden taraftan, dürüstlük kurallarına göre hizmet ilişkisini sürdürmesi beklenemeyen bütün durum ve koşullar, haklı sebep sayılır.”(TBK m.435/2). İş Kanunu m.26'ya göre, sözleşmeyi fesih yetkisi, iki taraftan birinin bu çeşit davranışlarda bulunduğunu diğer tarafın öğrendiği günden başlayarak altı iş günü geçtikten ve her halde fiilin gerçekleşmesinden itibaren bir yıl sonra kullanılamaz. Ancak işçinin olayda maddi çıkar sağlaması halinde bir yıllık süre uygulanmaz. Taraflar tazminat hakkını saklı tutar.
Özet (Çeviri)
Labor law has passed through various stages over time. Over time, regulations have been made to protect the economically weak side of the worker. The idea of worker protection is being tried to be implemented with legal regulations. Protection of workers through legislation should not upset the balance of power between the two parties. Therefore the legislator has given the employee and employer the right to terminate the employment contract. Termination due to violation of the rules of morality and good faith, which is the subject of our study, is regulated in article 24, 25 of the Labor Law. The employer has the right to terminate the contract before the expiry of the contract period or without waiting for the notification period in cases listed in the law, regardless of the contract period. This right is also given to the worker. The concept of just cause, which constitutes our subject, is defined in the TBK. Accordingly, all situations and conditions in which the person terminating the contract is not expected to continue the service relationship in accordance with the rules of honesty are considered justified reasons. According to article 26, the authority to terminate the contract cannot be used after six working days from the day it is learned an one year after the realization of the act under any circumstances. However, the one-year period does not apply if the worker provides financial benefits. Parties reserve the right to compensation.