Fukahâ ve Mütekellimîn metoduna göre Ziyâde ala'n-nas ve Furû' fıkha etkisi
Ziyade ala'n-nass in the method of Fukuhâ and Mutekellimin and its effect on furu' fıkh
- Tez No: 908751
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN YİĞİT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmamızda İslam hukuku alanında önemli bir yere sahip olan Ziyâde ala'n-nas ve Furû Fıkha Etkisi konularını, Fukahâ ve Mütekellimin metoduna göre derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Tez, üç bölümden oluşmakta olup, her bölümde belirli bir konu üzerinde yoğunlaşarak, bu kavramların anlaşılmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Birinci bölümde, nesih konusunu ele alarak, bu önemli hukuki ilkenin fukahâ ve mütekellimin ekollerine göre ne anlama geldiği, tarihsel gelişimi ve fıkhi uygulamalardaki yeri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışmamızda neshi incelememizin nedeni, usûlcüler, ziyade ala'n-nas meselesini nesih faslında işledikleri içindir; buna binaen ziyâde konusu daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. İkinci bölümde ise, Ziyade ala'n-nas meselesi üzerine usul alimlerinin görüşleri derinlemesine ele alınmıştır. Bu bölümde, fukahâ ve mütekellimin ekollerinin bu konuya yaklaşımını ve aralarındaki farklılıkları ortaya koyarak, okuyucuya zengin bir bakış açısı sunmayı arzulanmıştır. Son olarak, üçüncü bölümde, ziyâdenin furû fıkha etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda, ziyâde kavramının fıkhi uygulamaları üzerindeki etkilerini, fıkıh literatüründeki yansımalarını ve hukuki sonuçlarını analiz ederek, konunun pratik boyutuna ışık tutmasını gaye edindik.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the concepts of“Ziyade ala'n-nas”and the“Effects of Furu Fiqh”in the field of Islamic law in-depth, according to the methods of the Fukahâ and Mütekellimin. The thesis consists of three chapters, with each chapter focusing on a specific topic to contribute to the understanding of these concepts. In the first chapter, the issue of abrogation (naskh) is discussed, exploring what this significant legal principle means according to the schools of Fukahâ and Mütekellimin, as well as its historical development and place in legal practices. The reason for examining abrogation in this study is that the usul scholars address the matter of“Ziyade ala'n-nas”within the context of abrogation; thus, the aim is to better understand the concept of ziyade. In the second chapter, the issue of Ziyade ala'n-nas is examined in depth through the opinions of the scholars of usul. In this chapter, the approaches of the Fukahâ and Mütekellimin schools towards this topic and the differences between them are highlighted to provide the reader with a rich perspective. Finally, in the third chapter, the effects of ziyade on furu fikh are analyzed. In this context, the impacts of the concept of ziyade on legal practices, its reflections in the fiqh literature, and its legal consequences are examined to shed light on the practical dimension of the topic.