İnfertil bireylerin toplumsal sorunlarına sosyolojik bakış
Sociological perspective on social problems of infertile individuals
- Tez No: 943582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERYİĞİT GÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
İnfertilite sadece ülkemizde değil tüm dünyada toplumsal bir sağlık sorunudur ve çocuk sayısının azalması üzerinde etkilidir. İnfertilite sadece tıp alanlarının çalışma konusu olmayıp; beşerî bilimlerin de konusu olabilir. İnfertilite toplumsal sonuçları olan bir sağlık sorunudur. Bu araştırmanın amacı infertilite sorunu yaşayan çiftlerin toplumsal sorunlarını ortaya koymaktır. Araştırmada infertil kişilerin bireysel sorunları, ailevi sorunları, toplumsal sorunları ve başvurdukları çözüm yollarının neler olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır. Nitel araştırma kapsamında yapılan çalışmada 20 katılımcı ile görüşülmüştür. Yaptığımız çalışmada; bireylerin bireysel olarak, duygu, davranış ve düşüncelerde değişimler, bireysel temelli evlilik sorunları, sosyal aktivitelere katılma durumlarında değişimler, hayata tutunma düzeylerinde bozulmalar, öz saygı ve benlik algılarında değişimler, ruhsal sağlık sorunları, sorunu saklama çabaları, aile olamama düşüncelerinin olması gibi sonuçlar saptanmıştır. İnfertilitenin ailesel bağlamda; çiftler arasında ilişki sorunlarına, ayrılma düşüncelerinin oluşmasına, evlilik uyum süreci sorunlarına, aile olamama düşüncelerinin oluşmasına neden olduğu belirlenmiştir. Yine katılımcıların; infertiliteye bağlı olarak toplumsal bağlamda, damgalanma, toplumsal dışlanma, yaşam kalitesinde düşme, sosyal baskı, sosyal destek kaynak azlığı, sosyal ilişki sorunu, ekonomik sorun varlığına ulaşılmıştır. Çalışmamıza katılan katılımcıların toplumsal sorun ile mücadele aşamasında destek kaynağı olarak; sosyal medyayı, kaynak kitapları, dini, aile desteğini ve çevre desteğini kullandıkları sonucu bulunmuştur. Ancak çalışmaya katılan bireylerin hiçbirinde bu sorunu yaşayan bireyler ile STK ve grup toplantıları bağlamında yüz yüze bir araya gelme durumu görülmemiştir. Çalışmamıza katılan katılımcıların da tıbbi tedavi (tüp bebek, aşılama), alternatif tıp (hacamat vb.), tamamlayıcı tıp (macun ve bitkisel ilaç), dini ya da geleneksel çözüm (cami/türbe ziyareti ve dua), kamusal kaynaklı çözüm yollarını (evlat edinme ve koruyucu aile olma) denedikleri ya da denemeyi düşündükleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Infertility is a social health problem not only in our country but all over the world and has an effect on the decrease in the number of children. Infertility is not only the subject of study in medical fields; it can also be the subject of human sciences. Infertility is a health problem with social consequences. The aim of this research is to reveal the social problems of couples with infertility problems. In the research, it was tried to understand the individual problems, family problems, social problems of infertile people and the solutions they apply. In the study conducted within the scope of qualitative research, 20 participants were interviewed. In our study; results such as changes in emotions, behaviours and thoughts, individual-based marital problems, changes in participation in social activities, deterioration in the level of holding on to life, changes in self-esteem and self-perception, mental health problems, efforts to hide the problem, and thoughts of not being a family were determined. In the familial context, it was determined that infertility caused relationship problems between couples, separation thoughts, marital adjustment process problems, and thoughts of not being a family. Again, the participants were found to have stigmatisation, social exclusion, decrease in quality of life, social pressure, lack of social support resources, social relationship problems and economic problems in the social context due to infertility. It was found that the participants in our study used social media, reference books, religion, family support and environmental support as a source of support during the struggle with the social problem. However, none of the individuals participating in the study met face-to-face with individuals with this problem in the context of NGO and group meetings. It has been observed that the participants in our study have tried or are considering to try medical treatment (in vitro fertilisation, vaccination), alternative medicine (cupping, etc.), complementary medicine (paste and herbal medicine), religious or traditional solutions (mosque/ shrine visit and prayer), publicly sourced solutions (adoption and becoming a foster family).