El-Keşşâf tefsirindeki kıraat olgusunun hâşiyelere yansıması (Tîbî, Çârperdî ve Yemenî örneği)
The reflection of the phenomenon of qiraat in the hashiyahs of al-Kashshaf tafsir (The example of Tībī, Cârperdī and Yemenī)
- Tez No: 908769
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmanın amacı, Zemahşerî'nin el-Keşşâf Tefsiri'nde geçen kıraatlerin 8/14. yüzyılda kaleme alınan Tîbî, Çârperdî ve Yemenî'nin hâşiyelerindeki yansımalarını göstermektir. Bu şekilde Zemahşerî'nin bahsettiği veya bahsetmediği kıraat vecihlerinin ilerleyen süreçte hâşiyelerde nasıl ele alındığı tespit edilmektedir. Çalışmada 8/14. yüzyılın sosyal ve tarihi arka planı incelenerek tarihi araştırma yöntemi kullanılmaktadir. Ayrıca klasik metinlerin yeniden gözden geçirilip okunmasi ve mevcut literatürün belli bir düzenle tasnif edilmesi için de metin analizi yöntemi kullanılmaktadır. Çalışmanın başından sonuna kadar el-Keşşâf'ta yer alan kıraatlerin belirlemiş olduğumuz üç örneklem üzerinden okuması yapılmaktadır. Bu okuma sonucunda Zemahşerî'nin genel ifadelerle bahsettiği kıraat vecihlerinin 8/14. yüzyılda muhaşşilerin kıraat-ı seb'a'nın etkisiyle dar anlamda ele aldıkları görülmektedir. Ayrıca muhaşşiler tarafından Zemahşerî'nin Arap dili ve Mutezile mezhebi açısından eleştirilmesine ilave olarak kurrâya yönelik eleştirilerin tespitleri de yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The pupose of this study is to show the reflections of the qirāʼāt mentioned in the tafsir al-Kashshāf of -Zamakhsharī in the hashiyahs of al-Tībī, Cârperdī and Yemenī penned in the 8th/14th century. In this way, it is determined how the wujuh of qirāʼāt mentioned or not mentioned by Zamakhshari were handled in the hashiyahs in the following process. In the study, the historical research method is applied by examining social and historical background of the 8th/14th century. Furthermore, textual analysis method is employed for the purpose of reviewing and reading the classical texts and to classify the existing literature in a certain order. From the beginning to the end of the study, the qirāʼāts in al-Kashshāf are examined through the reading of three samples that we have identified. As a result of this reading, it is observed that the wujuh of qirāʼāt which Zamakhshari mentioned in general terms, were interpreted in a more narrow sense by the annotators (muhaşşi) of the 8th to 14th centuries under the influence of the seven canonical qirāʼāt (qirāʼāt al-sab'a). In addition to criticisms of Zamakhshari from the perspective of the Arabic language and the Mu'tazila school by the annotators, critiques directed at qurrā are likewise identified.