Penetran keratoplasti ve derin anterior lameller keratoplastide sütür alımının topografi ve biyometri verilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of suture removal on topography and biometry data in penetrating keratoplasty and deep anterior lamellar keratoplasty
  1. Tez No: 908787
  2. Yazar: EDA ŞAHUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KOÇLUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Penetran keratoplasti (PKP) ve Derin anterior lameller keratoplasti (DALK) cerrahisi geçirmiş hastalarda sütür alımının topografi ve biyometri parametrelerdeki değişimleri incelemek ve bu değişikliklerin öngörülebilirliğini değerlendirmek. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi kornea biriminde Kasım 2017-Aralık 2023 tarihleri arasında Keratokonus (KK), Lattice korneal distrofi (LKD) ve Maküler kornea distrofileri (MKD) nedeniyle PKP ve DALK yapılan 90 hastanın 90 gözüne ait kayıtlar retrospektif olarak incelendi. 44 göze PKP, 46 göze DALK yöntemi uygulandı. Olgular PKP ve DALK gurubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Ameliyat sonrası en az bir yılını doldurmuş olan hastaların tüm sütürleri tek seansta alındı. Korneal topografi ve biyometri ölçümleri sütür alımından önce ve sütürler alındıktan 1 ay sonra yapıldı. Kornea topografi ve biyometri verileri grup içi ve gruplar arası karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To examine the changes in topography and biometry parameters of suture removal in patients who underwent penetrating keratoplasty (PKP) and Deep anterior lamellar keratoplasty (DALK) surgery and to evaluate the predictability of these changes. Material and methods: In our study, the records of 90 eyes of 90 patients who underwent PKP and DALK due to Keratoconus (KC), Lattice corneal dystrophy (LCD) and Macular corneal dystrophy (MCD) in the cornea unit of Adana City Training and Research Hospital between November 2017 and December 2023 were retrospectively examined. PKP was applied to 44 eyes and DALK was applied to 46 eyes. The cases were divided into two groups: PKP and DALK groups. All sutures of patients who had completed at least one year after surgery were removed in a single session.. Corneal topography and biometry measurements were made before and 1 month after suture removal. Corneal topography and biometry data were compared within and between groups.