Sürdürülebilirlik uygulamalarının müşteri memnuniyeti üzerindeki etkilerinin ABB işletmesi kapsamında incelenmesi
Examination of the effects of sustainability practices on customer satisfaction within the scope of ABB business
- Tez No: 908802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırmamızın amacı uluslararası Elektrifikasyon ve Otomasyon çözümleri sunan bir teknoloji kurumu ABB'nin sürdürülebilirlik uygulamalarının müşteri memnuniyeti üzerinde etkilerini belirleyebilmektir. Bu kapsamda, ABB kurumunun ekosistemi içinde bulunan paydaşları olan çalışanlarına, müşterilerilerine, tedarikçilerine, iş ortaklarına, ekosistem dahilindeki sivil toplum kuruluşları (STK) ile üniversite öğrenci ve akademisyenlere yönelik ölçek çalışmaları yapılmıştır. Bu ölçek çalışmalarında ekosistemde bulunan tüm paydaşların ABB kurumunun sürdürülebilirlik uygulamalarına yönelik görüşleri ve bu uygulamaların müşteri memnuniyeti üzerindeki etkileri sorgulanmıştır. Nicel yöntemlerin kullanılması hedeflenen tez çalışmasında ölçeklerin sonuçları Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS), Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi yöntemleri kullanarak incelenmiştir. Bu tez çalışmasının sonuçları ABB kurumunun sürdürülebilirlik uygulamalarını geliştirmesine yardımcı olmak ve akademide benzer çalışmaları yapmak isteyen araştırmacıların faydalanabilmesi için kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to determine the impact of ABB's sustainabil-ity practices on customer satisfaction, given that ABB is a technology company providing international electrification and automation solutions. To achieve this, a survey was conducted among various stakeholders within ABB's ecosystem, including employees, customers, suppliers, business partners, non-governmental organizations (NGO's), university students and academics. The survey aimed to gather feedback from all stake-holders regarding ABB's sustainability practices and their perceived impact on customer satisfaction. By applying a quantitative research methodology, the data collected from the surveys was analyzed using the Analytic Hierarchy Process (AHP), Correlation Analysis and Regression Analysis. The findings of this thesis are intended to contribute to the improvement of ABB's sustainability practices and serve as a valuable resource for future researchers in the field.