Fen bilgisi öğretmen adayları ve lise öğrencilerinde su okuryazarlığı düzeyinin belirlenmesi
Determination of water literacy level of science teachers candi̇dates and high school students
- Tez No: 908876
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Science and Technology, Biology, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son yıllarda çevre sorunlarının artması, araştırmacıları doğal kaynakların sürdürülebilirliği konusunda daha bilinçli ve bilinçli bireyler yetiştirmeye yöneltmiştir. Su, en önemli doğal kaynaklardan biridir çünkü su, varoluşun temel nedenidir ve Dünya'yı moleküler düzeyden küresel düzeye kadar benzersiz kılan tek moleküldür. Su aynı zamanda biyoloji, kimya, fizik, coğrafya, matematik, sanat, sosyal bilimler ve diğer disiplinlerde de disiplinler arası bir kavram konusudur. Su ve suyla ilgili konuları mikro moleküler seviyeden makro moleküler seviyeye kadar daha kapsamlı anlamak için herhangi bir kişinin çeşitli yönlerden bilgi sahibi olması gerekir. Bu multidisipliner bakış açısıyla bireylerin su okuryazarı olmaları beklenmektedir. Su okuryazarı bir kişi, ister bilinçli ister bilinçsiz olarak elde edilmiş olsun, bu bilgiyi değerlerine ve eylemlerine uygulayabilir. Son yıllarda, nüfus artışından kaynaklanan su talebine ve diğer su sorunlarına çözüm bulmak amacıyla su okur-yazar bir toplum yaratmak amacıyla dünya çapında eğitim sistemlerinde suyun önemine ilişkin farkındalığın vurgulanması yönünde bir eğilim ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı ise lise öğrencileri ve fen bilgisi öğretmenliği bölümü öğrencileri arasındaki su okuryazarlığına dair farklılıklarını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Increasing environmental problems in recent years have led researchers to raise more conscious and conscious individuals about the sustainability of natural resources. Water is one of the most important natural resources because water is the fundamental reason for existence and is the only molecule that makes the Earth unique from the molecular level to the global level. Water is also an interdisciplinary concept in biology, chemistry, physics, geography, mathematics, art, social sciences and other disciplines. To have a more comprehensive understanding of water and water-related issues, from the micro-molecular level to the macro-molecular level, any person must have knowledge of various aspects. With this multidisciplinary perspective, individuals are expected to be water literate. A water literate person can apply this knowledge to their values and actions, whether acquired consciously or unconsciously. In recent years, there has been a trend towards emphasizing awareness of the importance of water in education systems around the world, with the aim of creating a water-literate society in order to find solutions to water demand arising from population growth and other water problems. The purpose of this study is to determine the differences in water literacy between high school students and science teaching department students.