Organ veya doku ticareti suçu (TCK madde 91)
Organ or tissue trafficking crime (TCK article 91)
  1. Tez No: 908892
  2. Yazar: NİLAYDA ERTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN MERAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Canlı kişilerden nakil ve ölü kişilerden nakil kavramları kanun koyucu tarafından tanımlanmış ve kurallaştırılmıştır. Hukukumuzda canlı kişiden organ almak bazı koşullara bağlanmış olup bu koşulların başında rıza, aydınlatılmış onam, naklin ehil kişilerce yapılması, müdahalenin uygun bir kurumda yapılması ve verici olan kişinin hayatını tehlikeye atmamak gelmektedir. Bu çalışmamızda öncelikle doku ve organ kavramları ile nakil, rıza ve aydınlatma konularını derinlemesine açıkladık. Organ ve doku nakline ilişkin bir düzenleme olan Türk Ceza Kanunu madde 91 kapsamındaki tüm suçları tek tek inceledik. Türk Ceza Kanunu madde 91 doku ve organ ticareti suçunu 8 madde ile detaylı şekilde düzenlemiştir. Çalışmamızda 8 maddeyi tek tek incelerken maddeleri kendi içinde bölümlere de ayırdık. Maddelerde yer alan fail, mağdur, manevi unsur, maddi unsur, kusuru etkileyen haller, iştirak, içtima, teşebbüs gibi Türk Ceza Hukuku genel hükümler içerinde yer alan tüm kavramları açıkladık.
Özet (Çeviri)
The concepts of transfer from living persons and transfer from dead persons have been defined and regulated by the legislator. In our law, harvesting an organ from a living person is subject to certain conditions, and the most important of these conditions are consent, informed consent, transplantation by competent persons, intervention in an appropriate institution, and not endangering the life of the donor. In this study, we first explained in depth the concepts of tissue and organ, transplantation, consent and disclosure. We examined all crimes within the scope of Article 91 of the Turkish Penal Code, which is a regulation regarding organ and tissue transplantation, one by one. Article 91 of the Turkish Penal Code regulates the crime of tissue and organ trafficking in detail with 8 articles. In our study, while examining the 8 items one by one, we also divided the items into sections. We explained all the concepts included in the general provisions of Turkish Criminal Law, such as perpetrator, victim, moral element, material element, circumstances affecting the fault, participation, association, attempt.