Kripto varlıklara ilişkin mevcut ve muhtemel hukuki sorunlar ve çözüm önerileri
Present and probable legal problems concerning crypto assets and solution proposals
- Tez No: 908910
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH YASİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ekonomik krizlerin sebeplerinden birinin klasik finans araçları olduğuna ilişkin inanç, bir alternatif arayışına yol açmıştır. Teknolojik gelişmelerden de faydalanılarak kripto varlıklar, klasik finans araçlarına bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Yalnızca merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymayan, işlemlerin düşük maliyetle gerçekleştirilebildiği, tarafların kimlik bilgilerini sunmadan işlem yapabilmesine olanak sağlayan alternatif bir ödeme aracı olma iddiasıyla ortaya çıkan kripto varlıklar, günümüzde farklı tanımlamaları gerektiren ve farklı amaçlarla kullanılabilen türler haline evrilmiştir. Kripto varlıklara ilişkin hukuki tanımlama yapılmasının gerekip gerekmediği üzerine dahi uzun süre tartışmalar olmuş, bazı devletler tarafından resmi para birimi olarak düzenlenirken, bazı devletler tarafından kullanımı tamamen yasaklanmıştır. Ancak bir alternatif ödeme yöntemi olmanın dışında, fikri mülkiyet temsilleri, menkul kıymet temsilleri gibi farklı alanlarda da kullanılabilir hale evrilmeleri doğrultusunda yok olmayacaklarının anlaşılmasının doğal bir sonucu olarak hukuki tanımlama yapılması bir zorunluluk halini almıştır. Bu çalışmada, literatür taraması yöntemi kullanılarak kripto varlıkların gelişim süreci, özellikleri ve sınıflandırılması üzerine değerlendirmeler yapılmış, sınıflandırıldığı türler üzerinden benzer hukuki kavramlarla mukayesesi yapılmış, bazı devletlerin ve uluslararası örgütlerin tanımlamaları ile hukuki nitelendirme sorunu değerlendirilmiş ve bazı mevcut ve muhtemel hukuki sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The belief that classical financial instruments are one of the causes of economic crises led to the search for an alternative. Taking advantage of technological developments, crypto-assets emerged as an alternative to classical financial instruments. Crypto-assets, which emerged with the claim of being an alternative payment instrument that can operate without a central authority, where transactions can be carried out at low cost, and which allows parties to make transactions without presenting their identity, evolved into types that require different definitons and can be used for different purposes. There have been debates on whether crypto-assets should be legally defined, with some states regulating them as legal tender, while some banning their use altogether. However, a legal definition has become a necessity as a natural consequence of the realization that they will not disappear in line with their evolution to be used in different areas such as intellectual property representations and securities representations, apart from being an alternative payment method. In this study, by using the literature review method, evaluations have been made on the development process, characteristics and classification of crypto assets, comparisons have been made with similar legal concepts based on the types they are classified, the definitions of some states and international organizations and the legal qualification problem have been evaluated, and solutions have been proposed for some existing and potential legal problems.