Boş zamanın değerlendirilmesi kapsamında mobil oyunların Z kuşağının seyahat etme motivasyonu üzerine etkisi
The effect of mobile games on Generation Z's motivation to travel within the scope of leisure time utilisation
- Tez No: 908911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Boş zaman değerlendirme faaliyetleri, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişim gösterebilen dinamik bir yapıya sahiptir. Bu faktörlerden en önemlilerinden biri de teknolojidir. Teknolojinin gelişimi ile bireyler için tercih edebilecekleri boş zaman aktivitelerinin sayısı da artış göstermiştir. Teknolojinin gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan boş zaman faaliyetlerinden biri de mobil oyunlardır. Mobil oyunlar, kullanıcıların hayatlarına çeşitli yönlerden etki eden teknoloji tabanlı ve eğlence amaçlı kullanılan uygulamalar olarak değerlendirilmektedir. Mobil oyunlar, kullanım açısından yaygınlık kazanması ve özellikle bağımlılık yaratıcı etkisi sebebiyle literatürde sıklıkla işlenen bir konu haline gelmiştir. Buna karşın çalışma, mobil oyunların bağımlılık yaratıcı etkisinin yanı sıra boş zaman değerlendirme ve seyahat etme gibi faaliyetler açısından da değerlendirme yapmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Mobil oyunların yaygın olarak kullanıldığı bilinen Z kuşağı, mobil oyunların bağımlılık yaratıcı etkisiyle ilgili yapılan literatürdeki çalışmaların örneklem grubunu oluşturmuştur. Bu sebeple çalışma kapsamında da Z kuşağı bireyleri örneklem grubu olarak ele alınmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda, çeşitli oyun platformlarında yer alan Z kuşağı bireyleri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların mobil platformlarını kullanım durumu, seyahat kavramına yönelik bakış açıları, ulusal ve uluslararası olarak düzenlenen mobil oyun etkinliklerine katılım durumları ve katılım sağlamaya yönelik tutumları gibi farklı konular üzerinde sorulan sorular ile veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Analiz edilen veriler, mobil oyun oynamanın Z kuşağı üzerinde seyahat etme motivasyonu açısından önemli bir etki potansiyeli taşıdığını göstermektedir. Katılımcıların önemli bir bölümünün, mobil oyun vasıtasıyla düzenlenen etkinlikler ve mobil oyun platformu aracılığıyla kurdukları sosyal ağlar ile seyahat etmeye yönelik motivasyon kazandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Leisure time utilisation activities have a dynamic structure that can change depending on various factors. One of the most important of these factors is technology. With the development of technology, the number of leisure time activities that individuals can prefer has also increased. One of the leisure time activities that emerged due to the development of technology is mobile games. Mobile games are considered as technology-based applications that affect the lives of users in various aspects and are used for entertainment purposes. Mobile games have become a frequently studied topic in the literature due to their widespread use and especially their addictive effect. On the other hand, the study was carried out in order to evaluate the addictive effect of mobile games in terms of activities such as leisure time evaluation and travelling. Generation Z, which is known to use mobile games widely, constituted the sample group of the studies in the literature on the addictive effect of mobile games. For this reason, Generation Z individuals were taken as the sample group within the scope of the study. In the study, semi-structured interview method, one of the qualitative research methods, was used. In this context, interviews were conducted with Generation Z individuals on various gaming platforms. The data collection process was carried out with questions on different topics such as the participants' use of mobile platforms, their perspectives on the concept of travel, their participation in national and international mobile game events and their attitudes towards participation. The data obtained were subjected to content analysis. The analysed data show that playing mobile games has a significant impact potential on Generation Z in terms of motivation to travel. It was observed that a significant portion of the participants gained motivation to travel through the activities organised through the mobile game and the social networks they established through the mobile game platform.