COVİD-19 pandemisinin akciğer kanseri tanı sürecine etkisinin değerlendirilmesi
Effect of the COVİD-19 pandemic on the lung cancer diagnostic process
- Tez No: 908930
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE MELTEM TOR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisinin akciğer kanseri tanı süreçlerine olan etkilerini değerlendirmek, tanı yöntemlerindeki değişiklikleri incelemek ve tanıya kadar geçen sürelerdeki farklılıkları analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Göğüs Hastalıkları polikliniği ve kliniğinde, 2017 - 2023 yılları arasında akciğer kanseri tanısı alarak takip ve tedavisi Göğüs Hastalıkları Torasik Onkoloji Ünitesinde yapılan 385 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar pandemi öncesi üç yıl (11 Mart 2017 - 10 Mart 2020) (n=132) ve pandemi dönemi (11 Mart 2020 - 11 Mart 2023) (n=253) olarak iki gruba ayrılarak hastaların demografik bilgileri, tanı yöntemleri ve tanı süreçleri retrospektif olarak e-dosyalardan incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 385 olgunun %34,3'ü pandemi öncesi, %65,7'si pandemi döneminde tanı almıştır. Olguların %89,6'sı erkek (n=345), %10,4'ü (n=40) kadındı ve pandemi dönemindeki hastaların yaş ortancası, pandemi öncesine göre anlamlı düzeyde yüksekti (63 vs. 66, p=0,014). Sigara içme oranları iki grup arasında benzer bulundu. Pandemi öncesinde en sık bronkoskopik mukoza biyopsisi (%60,6, n=80) ile tanı konmuştu. Bu oran pandemide %45,5 (n=115) idi. Pandemi döneminde ise en sık transtorasik iğne aspirasyon biyopsisi ile tanı konmuştu (%43,9, n=111). Bu oran pandemi öncesinde %18,2 idi (n=24).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this retrospective study is to evaluate the effects of the COVID-19 pandemic on lung cancer diagnostic processes, examine changes in diagnostic methods, and analyze differences in the time taken for diagnosis. Materials and Methods: A total of 385 patients diagnosed with lung cancer at the clinics of Zonguldak Bülent Ecevit University Pulmonary Department and followed up for treatment at the Thoracic Oncology Unit of the same department between 2017 and 2023 were included in the study. Patients were divided into two groups: those diagnosed during the three years prior to the pandemic (March 11, 2017 - March 10, 2020) (n=132) and those diagnosed during the pandemic (March 11, 2020 - March 11, 2023) (n=253). Patients' demographic data, diagnostic methods, and diagnostic processes were retrospectively reviewed from electronic records. Results: Of the 385 cases included in the study, 34,3% were diagnosed before the pandemic, and 65,7% were diagnosed during the pandemic period. Of the patients, 89,6% were males (n=345) and 10,4% females (n=40), with the median age of the pandemic period group significantly higher than that of the pre-pandemic group (63 vs. 66, p=0,014). The smoking rates were similar between the two groups. The most frequently used diagnostic method before the pandemic was endobronchial biopsy (60,6%, n=80), whereas, during the pandemic, this rate was 45,5% (n=115). Conversely, transthoracic needle aspiration biopsy became the most frequently used method during the pandemic (43,9%, n=111), compared to 18,2% (n=24) before the pandemic.