Okültist eğilimlerden astroloji ve İslâm'ın gayb tasavvuru
Astrology from occultist tendencies and Islam's imagination of the unseen
- Tez No: 908932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez, okültist eğilimlerden astrolojiyi, İslâm'ın gayb (bilinmeyen, geleceğe dair bilgi) tasavvuru açısından incelemektedir. Araştırmada, astroloji ve okültizmin tarihsel gelişimi ve İslâm'daki gayb kavramı arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Bu bağlamda, literatür taraması yöntemiyle İslâm'ın temel kaynakları, dinî ve felsefî kaynaklar ile astrolojik metinler karşılıklı incelenmiştir. Çalışmada, astrolojinin İslâm toplumlarındaki tarihi etkileri, din adamlarının ve İslâm filozoflarının astrolojiye bakış açıları ve astrolojinin gayb tasavvuru ile olan ilişkisi ortaya konulmuştur. Araştırmanın bulguları, astrolojinin İslâm toplumlarında belirli dönemlerde kabul gördüğünü ancak İslâm'ın temel öğretileri ile çeliştiği noktalarda reddedildiğini göstermektedir. Sonuç olarak bu tezde, astroloji ve benzeri okültist eğilimlerin İslâm inancındaki gayb tasavvuru ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi yapılmış kelâmî açıdan İslâm'a aykırı olduğu noktalar belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines astrology, one of the occultist tendencies, in terms of Islam's conception of the unseen (unknown, future-oriented information). In the research, the relations between the development of astrology and occultism and the concepts of the unseen in Islam were discussed. In this context, through the literature review method, you are reciprocal between the basic sources of Islam, religious and philosophical sources and astrological texts. In the study, the historical effects of astrology in Islamic societies, the perspectives of clergy and Islamic philosophers on astrology, and the relationship of astrology with the vision of the unseen are revealed. The research shows that astrology began to be accepted in Islamic societies at certain periods, but was rejected at points where it contradicted the basic teachings of Islam. As a result, in this thesis, astrology and similar occultist tendencies are evaluated comparatively with the vision of the unseen in Islamic belief, and the points that are contrary to Islam from a theological perspective continue to be determined.