Kalıp endüstrisinde üretilen bir hassas kesme kalıbının tasarımı
The die endustry to produce fine blanking dies desing
  1. Tez No: 90895
  2. Yazar: METİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİM FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Endüstrideki ve sanayideki gelişmelerin paralelinde teknolojik gelişmelerin yam sıra iş parçası hatları üzerinde de gelişmeler olmaktadır. Kompleks ve hassas olarak üretilemeyen bir çok parça günümüzdeki gelişmelerin ve teknolojik yeniliklerin sunmuş olduğu olanaklar ile kolayca üretilebilmektedir. Globalleşme sürecindeki dünya üzerinde yerimizi alabilmek ve standartlaşan sanayileşme ortamında tutunabilmek için standardizasyon şartlarına mutlaka uymak gerekir. Bir çok kalıp tasarımında da hesaplanabilen değerlerin kullanılan standartlar kapsamında olması gerekir. Tasarımı yapılan ve yapılmış bir kalıp matematiksel değerleri hesaplanıp minimum ve maksimum değerler arasında olmalıdır. Bu değerler göz ardı edildiği taktirde tasarımda ortaya çıkmayan problemler üretim safhasında bir bir ortaya çıkacaktır. Bu problemlerde tasarım sırasındaki problemlerden çok daha önemlidir. Özellikle Hassas Kesme Kalıplarında bu problemler diğer kesme yöntemlerinden daha fazla ortaya çıkacaktır. Çünkü yapı itibarı ile kalıbın kesme yönteminin hassaslığı yamnda kalıbın yapımı da hassastır. Sonuç olarak sorunsuz bir tasarımın sorunsuz bir üretimi beraberinde getireceği asla unutulmamalıdır. xı
Özet (Çeviri)
THE DDE ENDUSTRY TO PRODUCE FENE-BLANKtNG DIES DESÎNG SUMMARY Sensitivity and identical parts are the basis of making and using the die. If a die is being made where the sensitivity and sameness are not required, the die should not be used. The dimensional sensitivity of cutting dies can be compared besides the burr formed during the cutting. As known as, at normal cutting process die cuts the component until the half thickness and then rupture happens. This rupture first burr on the component. The production of the components which needs more sensitivity can be done with fine blanking, leaving the rupture at minimum level, is convenient.1. Especially the components are too thick and thin, a fine-blanking is reguired. XH