Kamusal alanın kullanım sonrası kullanıcı gözünden değerlendirilmesi: Maltepe Cumhuriyet Meydanı örneği
'the evaluation of public space using post occupancy method: The case of Maltepe Republic Square
- Tez No: 908991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AKBALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kamusal alanlar kentlerde insanların fiziksel ve ruhsal olarak kendilerini yenileyebildikleri alanlardır. Başta İstanbul olmak üzere ülkemizde meydana gelen hızlı kentleşme sonucu kamusal alanların sayısının azalması ve bu alanların kentlere sağladıkları olanaklar göz önüne alındığında kamusal alanların önem ve ihtiyacı anlaşılmaktadır. Kamusal alanlar arasında yer alan meydanlar, kentlerin prestij alanları haline gelmiş, kent halkının buluşma, kutlama ve birçok gereksinimlerini karşılayabilecekleri alanlar olmuştur. Kamusal alanlar planlanırken tasarım, uygulama ve kullanım aşamaları ayrı olarak değerlendirilmelidir. Tasarım ve inşaat aşamaları tamamlanarak kullanıma açılmış olan kamusal alanların kullanıcı gözünden kullanım sonrası değerlendirilmesi (KSD) yapılmalıdır. Kullanım Sonrası Değerlendirme yöntemi ile hali hazırda kullanılan kamusal alanın verimliliğinin arttırılması sağlanmalıdır. Bu çalışma 2024 yılı itibariyle yeni kullanıma açılan Maltepe Cumhuriyet Meydanının kullanım sonrası değerlendirilmesi kapsamında yapılmıştır. Çalışma alanında KSD metodu kullanılarak anket taraması yapılmıştır. Anket çalışması sonucu kullanıcılardan geri bildirimler alınarak alana ilişkin analizler yapılmıştır. Kamusal alanın daha verimli kullanılabilirliği açısından öneriler getirilmiş, getirilen bu önerilerin yeni yapılacak kamusal alan çalışmalarına yönelik tasarım kriterlerinin belirlenmesinde rol oynaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban public spaces are areas where people can renew themselves physically and mentally. Considering the decrease in the number of public spaces as a result of rapid urbanization, especially in Istanbul, and the opportunities these areas provide to cities, the importance and need for public spaces must be reconsidered. Squares, which are among the public spaces, have become prestige areas of cities and areas where citizens can meet, celebrate and meet many of their needs. When planning public spaces, the design, construction and using phases should be evaluated separately. Public spaces that have been opened for use after the design and construction phases have been completed should be evaluated from the user's perspective“POE: post occupancy evaluation”. The efficiency of currently used public space should be increased through the Post Occupancy method. This study was carried out within the scope of the post occupancy evaluation of Maltepe Republic Square, which has been opened on March 2024. Survey scanning were made using the POE method in the case study. As a result of the survey, feedback has been received from the users and analyzes have been made regarding the field. Suggestions have been made for more efficient use of public space, and it is aimed that these suggestions will play a role in determining the design criteria for future public space designs.